Άρης - ΤΣΣΚΑ Σόφιας 81-65: Νίκη στο πρώτο φιλικό

Η ομάδα μπάσκετ του Άρη επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Σόφιας με 81-65, στο πρώτο φιλικό της σεζόν.

Σε κεκλεισμένων των θυρών φιλικό αγώνα ο οποίος διεξήχθη στο κλειστό της Μίκρας, ο ΑΡΗΣ Midea κέρδισε την ΤΣΣΚΑ Σόφιας με 81-65, μία μέρα πριν τη μεταξύ τους αναμέτρηση στο «Nick Galis Hall», η οποία θα είναι η πρώτη εμφάνιση της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη μπροστά στους φιλάθλους της.

Μετά από το πρώτο δεκάλεπτο, ο ΑΡΗΣ Midea είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με ξέσπασμα διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο, δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη.

Ο Γιάννης Καστρίτης δε χρησιμοποίησε τους πρόσφατα αφιχθέντες Λευτέρη Μποχωρίδη και Ρομπέρτο Γκάλινατ, ενώ δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Γιώργος Φίλλιος.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο. Με τον Μπέιτς να σκοράρει και τον Σανόγκο να παίρνει τη «σκυτάλη», ο ΑΡΗΣ Midea προηγήθηκε με 15-13, πριν το 19-22 της πρώτης περιόδου.

Δυναμώνοντας την άμυνά τους και με πλουραλισμό στην επίθεση, οι «κιτρινόμαυροι» πέρασαν με 31-25. Στο 16’, η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (39-29), με τον Καρ να φτάνει τους 8 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Οι Βούλγαροι μείωσαν σε 40-34, αλλά Χάρελ και Σανόγκο ξανάφεραν τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (45-34). Το ημίχρονο βρήκε τον ΑΡΗ μπροστά με 47-40.

Βρίσκοντας λύσεις έξω από τα 6.75 και με τον Χάρελ να πετυχαίνει 6 πόντους,, ο ΑΡΗΣ Midea έκανε το 61-48 στο 25’. Περσίδης και Καρ έκαναν το 67-51. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μπροστά με 69-58.

Ο ΑΡΗΣ Midea έμεινε χωρίς σκορ για 4 λεπτά (69-62), αλλά με όπλο την άμυνα και τα συνεχόμενα κλεψίματα, έκανε ένα σερί 12-0 για το 81-62, φτάνοντας εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-40, 69-58, 81-65.

ΑΡΗΣ: Σλαφτσάκης, Σανόγκο 8, Τολιόπουλος 10 (2), Καρ 22 (3), Κατσίβελης 4, Μπλούμπεργκς 9 (1), Τσαχτσίρας, Μπέιτς 12, Καζαμίας, Χάρελ 11 (1), Περσίδης 5, Γκρίφιν.

ΤΣΣΚΑ ΣΟΦΙΑΣ: Τσέκοφ 1, Μπάξτερ 9 (1), Χάμοντ 7 (1), Λαζάροφ 2, Μίνκοφ 10 (2), Ντιμιτρόφ 2, Σπίροφ 2, Γκέργκοφ 5, Μπογιάνοφ 9, Ουέσον 12 (1), Πέτκοφ 6 (2).