Ολυμπιακός - Βίσλα 63-63: H πρόκριση θα περάσει από την Κρακοβία

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους διαφορά (33-49), κατάφερε να γυρίσει το ματς, με την Παυλοπούλου στο τέλος να διαμορφώνει το 63-63 κόντρα στη Βίσλα. Πλέον, όλα θα κριθούν στην ρεβάνς στη Κρακοβία.

Στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ του Ολυμπιακού και της Βίσλα, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με σκορ 63-63. Πλέον, όλα θα κριθούν στην ρεβάνς στην Κρακοβία, η οποία θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τρίτη (12/10). Ο νικητής από την αναμέτρηση θα περάσει στους ομίλους του Champions League.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τις Πολωνές βέβαια, να ελέγχουν τον ρυθμό. Όμως, πάτησαν το... γκάζι στη τρίτη περίοδο και στο 27' η Βίσλα προηγήθηκε με +16 (33-49) στο ΣΕΦ. Στη συνέχεια, ο μαχητικός Ολυμπιακός με αυταπάρνηση έφερε τα πάνω-κάτω, φτάνοντας σε μία εντυπωσιακή ανατροπή. Στο 37' η Σωτηρίου με γκολ-φάουλ από την περιφέρεια, σημείωσε... τετράποντο και έφερε τις "ερυθρόλευκες" μπροστά με 56-55, με τις γηπεδούχες να έχουν αποκτήσει ψυχολογία.

Στα τελευταία λεπτά το ματς είχε... δραματική εξέλιξη. Στα 55'' η Ροντρίγκεζ με τρίποντο έφερε το σκορ στα ίσα (61-61), ενώ στα 9'' πριν το τέλος η Κόντε διαμόρφωσε το 61-63 στο σκορ. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα. η Παυλοπούλου πήρε την φάση πάνω της και με ψύχραιμο αριστερό ντράιβ διαμόρφωσε το 63-63, το οποίο και ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 29-32, 41-51, 63-63

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Παυλοπούλου 12 (2), Σωτηρίου 12 (1), Σπυριδοπούλου 6 (2), Σταμάτη (2), Τόμας 10 (12), Αυτζή, Τζόνσον 10 (8 ριμπάουντ), Κοσμά, Μάζιτς 5 (6 ριμπάουντ)

Βίσλα Κρακοβίας (Σέβζικ): Κάναντα 10, ΚΚόντε 14 (2), Οροσόβα 6 (2), Αραούχο 7 (1), Μάνσο 13 (2), Γιακούμπιουκ, Μούγιοβιτς, Ράσε 12