Ολυμπιακός: Νίκησε τις Εσπερίδες με το μυαλό στη Βίσλα

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού ολοκλήρωσε την προετοιμασία της για το παιχνίδι κόντρα στη Βίσλα. Οι "ερυθρόλευκες" νίκησαν σε φιλικά τις Εσπερίδες με 55-38. Ξεχώρισε η Τζόνσον με 13 πόντους.

Νιώθοντας αντίσταση μόνο για ένα ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επικράτησε των Εσπερίδων στην Καλλιθέα με 55-38, ολοκληρώνοντας την προετοιμασία του ενόψει των αναμετρήσεων με την TS Wisla Krakow(09/10 το πρώτο παιχνίδι στο Σ.Ε.Φ. και 12/10 το δεύτερο στην Πολωνία) για τα προκριματικά της Ευρωλίγκας.

Οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, έτρεξαν ένα επιμέρους 22-2 στην τρίτη περίοδο και κατέκτησαν τη νίκη.

Πρώτη σκόρερ της ομάδας του Πειραιά ήταν η Λικέντρα Τζόνσον με 13 πόντους.

Ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ στην πρώτη περίοδο από νωρίς. Οι «ερυθρόλευκες» έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας πετύχει μόλις 5 πόντους με το σκορ να μένει στο 10-5.

Επιστρέφοντας από τον πάγκο, ο Ολυμπιακός «έσφιξε» την άμυνά του, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να τρέξει το δικό του 9-0 σερί για το 10-14. Δεν είχε όμως την ανάλογη συνέχεια στο παιχνίδι του, οι Εσπερίδες βρήκαν σκορ από την περιφέρεια και έφεραν το ματς αρχικά στα ίσα και μάλιστα πήραν εκ νέου το προβάδισμα. Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου προηγήθηκαν με 24-18, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 26-20 για τις γηπεδούχες.

O Ολυμπιακός συγκεντρώθηκε και ανέβασε στροφές στην τρίτη περίοδο. Οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη προσπάθησαν μέσω της άμυνας τους να επιβληθούν και με τρία κλεψίματα και ισάριθμα λέι απ έτρεξαν ένα 13-2 επιμέρους για το 28-33. Το δίποντο της Τζόνσον τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου έκανε το 28-35, ενώ η Αμερικανίδα σέντερ του Θρύλου με ένα ακόμα κλέψιμο και ένα λέι απ έγραψε το 28-37. Ο Ολυμπιακός στο τέλος της περιόδου είχε ξεφύγει με 14 πόντους (28-42), κλείνοντας δέκα λεπτά με παθητικό μόλις 2 πόντους (2-22 σκορ περιόδου).

Η πίεση του Ολυμπιακού παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα, το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του και η διαφορά έμεινε πάνω από τους δέκα πόντους και στην τελευταία περίοδο.

Οι Εσπερίδες προσπάθησαν να πλησιάσουν όμως δεν τα κατάφεραν. Ο Ολυμπιακός επικράτησε 17 πόντους, μερικές ημέρες πριν την αναμέτρηση με την TS Wisla Krakow στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 10-5, 26-20, 28-42, 38-55

Εσπερίδες (Ρουμπελάκης): Ευμορφοπούλου 2, Δανούση 5, Κεχαγιά 7, Κάστρο 7, Πατεράκη 3, Ουίλιαμς 10, Τζέικο 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 6 (2), Μάζιτς 2, Σταμάτη 4, Αυτζή 2, Σπυριδοπούλου 4, Παυλοπούλου 5 (1), Νικολοπούλου 4, Σωτηρίου 5 (1), Λίτση 2, Τζόνσον 13, Κοσμά 8