Ζαλγκίρις – Ρίτας 95-80: Μια… ανάσα από τον τίτλο!

Η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε εύκολα με 95-80 της Ρίτας Βίλνιους εντός έδρας και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών της Λιθουανικής λίγκας

Η Ζαλγκίρις Κάουνας κυριάρχησε επί της Ρίτας Βίλνιους με σκορ 95-80 στο τρίτο μεταξύ τους παιχνίδι, έκανε το 2-1 στη σειρά και βρίσκεται μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Κάζις Μασκβίτις έδωσε εμφατική απάντηση μετά την ήττα για 23 πόντους στο προηγούμενο παιχνίδι, κυριάρχησε από την πρώτη περίοδο και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, φτάνοντας σε μία εύκολη νίκη που τη φέρνει μία «ανάσα» από τον τίτλο.

«Κλειδί» για την ομάδα του Κάουνας ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, όταν και με ένα επιμέρους σκορ 27-16 κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα.

Για τους νικητές, ξεχώρισε ο Εντγκάρας Ουλάνοβας, που πέτυχε 18 πόντους. Εξαιρετικός και ο Αϊζάια Τέιλορ που είχε 17 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Ίγκνας Μπραζντέικις, 11 ο Ρολάντς Σμιτς και 10 ο Κεβάριους Χέιζ. Από τους ηττημένους, 13 πόντους είχαν οι Μάρκους Φόστερ και Έλβαρ Φρίντρικσον.
Τα δεκάλεπτα: 27-22, 47-42, 74-58, 95-80