Ο Ολυμπιακός νίκησε την Ούνικς στην παράταση με "λάμψη" Πρίντεζη και Γκος

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Ούνικς με 91-89, σε ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση (82-82), έχοντας για κορυφαίους τους Πρίντεζη (28π) και Γκος (22π). Σημείωσε το νικητήριο καλάθι ο Βεζένκοφ.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας του στη Μόσχα με θετικό αποτέλεσμα. Ύστερα από ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην παράταση (82-82), οι Πειραιώτες νίκησαν στον έξτρα χρόνο την Ούνικς Καζάν με 91-89. Ο Σάσα Βεζένκοφ σημείωσε στην εκπνοή το καλάθι που έκρινε το τελικό αποτέλεσμα, ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ που πήρε, μετά το άστοχο σουτ του Γιάνις Στρέλνιεκς. Με αυτόν τον τρόπο, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ κατέκτησαν την τρίτη θέση στο Gomelsky Cup.

Για ένα ακόμη ματς, οι Πειραιώτες παρουσίασαν δύο διαφορετικά πρόσωπα. Η Ούνκς έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, φτάνοντας και στο +15 (52-37) στο 25'. Στη συνέχεια, όμως, οι "ερυθρόλευκοι" αντέδρασαν. Μέτρησαν ένα επί μέρους σκορ 12-2 στην τρίτη περίοδο, με τον Γιώργο Πρίντεζη στο 34' να φέρνει το σκορ στα ίσα (64-64) με τρίποντο και τον Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος να στέλνει το ματς στην παράταση (82-82) με ένα εντυπωσιακό επιθετικό κρεσέντο.

Ο Ολυμπιακός προβλημάτισε στο πρώτο ημίχρονο με την απόδοση του, δεν κατάφερε να τρέξει στον επιθυμητό βαθμό που θέλει και εμφάνισε αδυναμίες και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι Πειραιώτες έχασαν την μάχη στα ριμπάουντ (43-39), με την Ούνικς να παίρνει 18 επιθετικά, με τους "ερυθρόλευκους" να έχουν θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (16-14).

Στα θετικά το γεγονός πως επέστρεψε στις εξαιρετικές εμφανίσεις ο Γιώργος Πρίντεζης, ύστερα από το "μηδέν" που μέτρησε κόντρα στην Εφές. Αυτή την φορά ο υπαρχηγός των Πειραιωτών βγήκε μπροστά και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, ολοκληρώνοντας το ματς έχοντας 28 πόντους (8/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9/11 βολές). Άξιος συμπαραστάτης του ο εξαιρετικός Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος, ο οποίος τον ακολούθησε στο σκορ με 22 πόντους (7/16 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές). Aπό τους Ρώσους, πήγε να κάνει την... ζημιά ο Πιέιρα Χένρι με 22 πόντους, ο οποίος απασχόλησε τους "ερυθρόλευκους" το περασμένο καλοκαίρι.

Το ματς

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Γκος, Στρέλνιεκς, Τίμα, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ, με τον Πρίντεζη να βρίσκει ρυθμό και να διαμορφώνει το 2-6 στο σκορ στο 3’. Η Ούνικς αντέδρασε παίζοντας γρήγορο μπάσκετ, ο Στρέλνιεκς βρήκε στόχο από την περιφέρεια στην πρώτη του προσπάθεια, με τον «ζεστό» Πρίντεζη να παρουσιάζεται περισσότερο αποφασιστικός αυτή την φορά, διαμορφώνοντας το 9-13 στο σκορ στο 6’. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μία αδυναμία στην άμυνα κοντά στο low-post, με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι με κάθε τους ντράιβ. Στη συνέχεια αποφάσισαν να παίξουν άμυνα με αλλαγές, αλλά το πρόβλημα δεν βελτιώθηκε, με τον αθλητικό Εντούρ να συνεχίζει να παίρνει τα ριμπάουντ και να τελειώνει τις φάσεις στην επίθεση, φέρνοντας το σκορ στα ίσα (17-17) στο 8’. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ σπαταλούσαν βολές, με την πρώτη περίοδο να τους βρίσκει πίσω στο σκορ με 19-18.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Γκος, Τουπάν, Πρίντεζη και ΛεΝτέι. Ο υπαρχηγός των Πειραιωτών είχε πάρει… πάνω του το παιχνίδι, καθώς έπαιρνε τις περισσότερες επιθέσεις των Πειραιωτών πάνω του, έχοντας αυτή την φορά καλά τελειώματα κοντά στο καλάθι, επαναφέροντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του (21-22). Το ματς απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να τελειώνουν τις φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο και τον Γκος να διατηρεί μπροστά στο σκορ την ομάδα του (25-27), βρίσκοντας στόχο κυρίως από μέση απόσταση στο 16’. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έχαναν σουτ από την περιφέρεια, ακόμη και τα ελεύθερα που έβγαζαν, με την Ούνικς να τιμωρεί στον αιφνιδιασμό κάθε λάθος των Πειραιωτών, ακακτώντας το προβάδισμα στο σκορ, φτάνοντας στο +5 (32-27) στο 18’ με τον Χένρι. Ο Γκος έδωσε… ανάσα με σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα (32-30), αλλά οι Ρώσοι συνέχιζαν να ελέχουν τον ρυθμό, ολοκληρώνοντας το πρώτο μέρος έχοντας το προβάδισμα στο σκορ με 39-33

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Γκος, Στρέλνιεκς, Τίμα, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ, με την Ούνικς να «πυροβολεί» από την περιφέρεια και να βρίσκει ρυθμό στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Χένρι να εκτοξεύει την διαφορά στο +13 (50-37) στο 24’. Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να βρουν λύση στο μαρκάρισμα του Χένρι που έφτασε τους 16 πόντους, παρουσιάζοντας αδυναμίες και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τους Ρώσους παράλληλα να αποκτούν αυτοπεποίθηση, εκτοξεύοντας την διαφορά και στο +15 (52-37). Σε αυτό το σερί των «πρασίνων» έδωσε τέλος ο ΛεΝτέι, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους ροκάνισε την διαφορά , με τον Μάντζαρη με τρίποντο να μειώνει σε 52-44 στο 27’. Στο 7-0 σερί των «ερυθρολεύκων» έδωσε «τέλος» η Ούνικς, αλλά ο Βεζένκοφ επέστρεψε στο παρκέ «ζεστός», καθώς με τρίποντο μείωσε σε 54-49. Το επί μέρους σκορ των παικτών του Ντέιβιντ Μπλατ έφτασε στο 2-12, με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να προηγείται με 58-53.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Γκος, Στρέλνιεκς, Βεζένκοφ και ΛεΝτέι, με τον Γκος με τρίποντο να βάζει… φωτιά στο ματς, μειώνοντας στον πόντο (60-59). Οι Πειραιώτες άρχισαν να παίζουν πιο σκληρά στην άμυνα, αλλά ο Εντούρ με σερί πόντους διαμόρφωσε το 64-59. Ακολούθως βγήκε μπροστά ο Πρίντεζης, ο οποίος πέντε σερί πόντους, ευστοχώντας και σε τρίποντο έφερε το σκορ στα ίσα (64-64) στο 34’. O υπαρχηγός των «ερυθρολεύκων» συνέχιζε να αποτελεί την αιχμή του δόρατος για την ομάδα του, όπως και ο Χένρι για την Ούνικς, με τον μαχητικό ΛεΝτέι με γκολ-φάουλ, να φέρνει και πάλι το σκορ στα ίσα (72-72) στο 37’. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, με τον Ετζέιμ στο 1’23’’ πριν το τέλος να ευστοχεί σε ένα «καυτό» τρίποντο, φέρνοντας την ομάδα του στο +5 (79-74). Στη συνέχεια ανάλαβε δράση ο Γκος, ο οποίος με σερί πόντους μείωσε σε 79-78. Στα 24’’ πριν το τέλος, με το σκορ στο 81-78, ο Στρέλνιεκς ήταν ψύχραιμος στις βολές (81-80), στα 12’’ ο Ολυμπιακός έκανε φάουλ, αλλά ο Σμιθ μέτρησε ½ βολές (82-80). Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, ο «καυτός» Γκος συνέχισε το εντυπωσιακό σερί του, καθώς με νέο σουτ από μέση απόσταση διαμόρφωσε το 82-82, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, με τις βολές των Βεζένκοφ, Στρέλνιεκς και Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα με +3 (84-87) στο 42’, με τον Πρίντεζη με το «πεταχτάρι» του να διατηρεί στο +3 (86-89) την ομάδα του, στο 1’48’’ πριν το τέλος της παράτασης. Στο τελευταίο λεπτό το ματς έγινε… ροντέο, με τις δύο ομάδες να δίνουν σκληρές μάχες για κάθε κατοχή. Ο Γκος ακολούθως πήρε πάνω του μία τραβηγμένη επίθεση, δίχως καθαρό μυαλό, με την Ούνικς να απαντά με γκολ-φάουλ του Σμιθ, φέρνοντας το σκορ στα ίσα (89-89) στα 21’’ πριν το τέλος. Στην τελευταία και κρίσιμη επίθεση, ο Στρέλνιεκς αστόχησε στο σουτ πήρε πάνω του, αλλά σαν από μηχανής θεός ο Βεζένκοφ, όχι μόνο πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά τέλειωσε και την φάση, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του με 91-89.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-33, 58-53, 82-82, 91-89

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 22 (7/16 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Τολιόπουλος, Τουπάν, Τίμα 4 (0/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 1, Στρέλνιεκς 6 (1/3 τρίποντα), Βεζένκοβ 7 (1/1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Πρίντεζης 28 (8/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9/11 βολές), Μάντζαρης 6 (1/3 τρίποντα), ΛεΝτέι 17 (5/6 δίποντα, 7/7 βολές)

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πρίφτης): Σεργκέεφ, Έτζιμ 16 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Λόκετ 2, Εντούρ 22 (9/12 δίποντα), ΜακΚόλουμ 7 (2/9 σουτ), Πονκρασόφ 5, Σμιθ 11 (4/12 σουτ), Κοστσέεφ, Κολεσνίκοφ 2, Σελεκέτο 2, Χένρι 22 (7/9 δίποντα, 0/2 τρίποντο, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καϊμακόγλου

Ολυμπιακός (ομαδικά στατιστικά): 91 πόντοι, 24/46 δίποντα (52.2%), 6/22 τρίποντα (27.3%), 25/30 βολές (83.3%), 39 ριμπάουντ (28-11), 16 ασίστ, 14 λάθη, 3 κλεψίματα.

Ούνικς Καζάν (ομαδικά στατιστικά): 89 πόντοι, 28/54 δίποντα (51.9%), 3/24 τρίποντα (12.5%), 24/29 βολές (82.8%), 43 ριμπάουντ (25-18), 12 ασίστ, 13 λάθη, 6 κλεψίματα.