Σκληρό μάθημα - Ήττα για τον Ολυμπιακό στη Μόσχα από την Εφές

Ο Ολυμπιακός ήταν απογοητευτικός στο πρώτο μέρος, βρέθηκε να χάνει και με 25 πόντους διαφορά, γνωρίζοντας την ήττα στο τέλος από την Εφές με σκορ 70-78. Σκληρό μάθημα για τους Πειραιώτες που τα "έσπασαν" από την περιφέρεια με 5/27 τρίποντα.

Σε ένα φιλικό ματς επιπέδου EuroLeague, Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στην Μόσχα με σκορ 70-78 από την ενισχυμένη φέτος Αναντολού Εφές, στο πλαίσιο του τουρνουά Gomelsky Cup. Οι Πειραιώτες προβλημάτισαν με την κακή αγωνιστική τους εικόνα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 25 πόντους διαφορά (30-55) στο 23'. Στην τελευταία περίοδο κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά, με τους Τούρκους να φτάνουν εύκολα στην επικράτηση. Μία ήττα-μάθημα για τους "ερυθρόλευκους", οι οποίοι ήταν απογοητευτικοί στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός είχε για πρώτους σκόρερ στην αναμέτρηση τους Ζακ ΛεΝτέι (6 ριμπάουντ) και Νίκολα Μιλουτίνοβ (8 ριμπάουντ) με 13 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 12, αν και τα "έσπασε" από την περιφέρεια με 1/7 τρίποντα. Αναλώθηκε σε αρκετά λάθη (6) ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, είχε καλές στιγμές ο Σάσα Βεζένκοφ (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης δεν ήταν σε καλή κατάσταση, μένοντας δίχως σκορ (0/6 δίποντα) στο παιχνίδι. Έκανε την... ζημιά ο Αντριέν Μοερμάν που άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ δημιούργησε προβλήματα και ο Ροντρίγκ Μπομπουά με 14 πόντους. Στο ματς δεν έπαιξαν οι Βασίλης Σπανούλης και Κώστας Παπανικολάου, καθώς ήταν εκτός αποστολής. Τα... έσπασε από την περιφέρεια ο Ολυμπιακός, έχοντας 5/27 τρίποντα (18.5%), ενώ για ακόμη μία φορά είχε αρνητικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (15/17).

Το ματς

O Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Γκος, Στρέλνιεκς, Τίμα, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ. Oι Πειραιώτες ξεκίνησαν νωθρά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα η Εφές να προηγηθεί στο σκορ με 3-7, βρίσκοντας εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό, έπαιρναν πόντους κυρίως με βολές, σπαταλούσαν αιφνιδιασμούς, ενώ έχαναν ακόμη και εύκολα σουτ. Ο Μπλατ στη συνέχεια δοκίμασε ένα διαφορετικό και ψηλό σχήμα με τους Μάντζαρη, Τίμα, Βεζένκοφ, ΛεΝτέι και Μπόγρη, αλλά οι παίκτες του συνέχιζαν να χάνουν σουτ από την περιφέρεια, με την Εφές παράλληλα να βρίσκει λύσεις στην επίθεση με τον Πλάις, με τον Γερμανό σέντερ να φέρνει την διαφορά στο +10 (4-14) στο 7’. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν πατούσαν καλά στο παρκέ, καθώς πέρα από την δυστοκία τους στο κομμάτι του σκορ, έχαναν τα ριμπάουντ στην άμυνα, έκαναν λάθη, εμφανίζοντας παράλληλα αδυναμία και στο ανασταλτικό κομμάτι. Η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν απογοητευτική, με τον Στρέλνιεκς στην εκπνοή του δεκαλέπτου να σημειώνει το πρώτο τρίποντο της ομάδας του στο ματς, μειώνοντας στο σκορ σε 15-21.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Μπομπουά με τρίποντο έφερε στο +9 (17-26) την Εφές στο 13’, η οποία συνέχιζε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η αστοχία του Ολυμπιακού τόσο κοντά στο καλάθι, όσο κυρίως από την περιφέρεια ήταν… εκνευριστική, με τον Μπομπουά με νέο σουτ να οδηγεί την ομάδα του στο +11 (17-28). Οι Τίμα, Βεζένκοφ, Τουπάν και Στρέλνιεκς έβρισκαν μόνο σίδερο πίσω από τα 6.75 μέτρα, με τους Γκος-Βεζένκοφ να βγάζουν μετά από ώρα συνεργασία για τους Πειραιώτες ώστε να σκοράρουν (19-28) στο 15’. Οι Τούρκοι, όμως, τιμωρούσαν κάθε λάθος των Πειραιωτών, ανεβάζοντας περισσότερο την διαφορά, στο +19 (21-40) στο 17’. Ο Μπομπουά δεν έχανε σουτ, ο Μοερμάν ήταν εύστοχος από την περιφέρεια, με τον Ντάνστον να τελειώνει τους αιφνιδιασμούς με καρφώματα και τους Πειραιώτες να έχουν παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση. Η… κατηφόρα συνεχίστηκε, καθώς η ομάδα του Αταμάν έκανε και νταμπλ-σκορ (21-42) στο 18’, με τον ΛεΝτέι με τρίποντο στη συνέχεια να δίνει… ανάσα στον Ολυμπιακό. Ο Μπλατ συνέχιζε να ποντάρει στο σχήμα με Μάντζαρη, Στρέλνιεκς, Τίμα, Βεζένκοφ και ΛεΝτέι, ο Μοερμάν έφερε την διαφορά και στο +23 (26-49), με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει την Αναντολού να προηγείται με το επιβλητικό σκορ 28-51, έχοντας κυριαρχήσει και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέχισε το παιχνίδι με τους Γκος, Τουπάν, Τίμα, Πρίντεζη και ΛεΝτέι, με τον Πλάις να κερδίζει κατά κράτος τον σέντερ των «ερυθρολεύκων», φέρνοντας την διαφορά στο +25 (30-55) στο 23’. Οι Πειραιώτες συνέχιζαν να κάνουν λάθη στη κυκλοφορία της μπάλας, χάνοντας παράλληλα αρκετά σουτ από την περιφέρεια, με την Εφές να παίζει γρήγορο και ομαδικό μπάσκετ, φτάνοντας με άνεση στο αντίπαλο καλάθι. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ αδυνατούσαν να βρουν ρυθμό, σημειώνοντας ένα σερί πόντων που θα τους τόνωνε την ψυχολογία, με τους Τούρκους να συνεχίζουν να κάνουν επίδειξη ανωτερότητας, με τον Μπομπουά με μπάσιμο να διαμορφώνει το 37-61 στο 28’. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Βεζένκοφ, ο οποίος με πέντε συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 43-63, με την εικόνα του Ολυμπιακού στο παρκέ όμως να παραμένει αποκαρδιωτική. Το τέλος της περιόδου βρήκε την ομάδα του Μπράιαν Ντάνστον να προηγείται με σκορ 47-63.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έδειξε σημάδια αντίδρασης, καταφέρνοντας να μειώσει την διαφορά σε 54-66 στο 32’, με τον Μάντζαρη να αξιοποιεί στην επίθεση τον Μιλουτίνοβ. Οι Πειραιώτες άρχισαν να βγάζουν άμυνες και να λειτουργούν περισσότερο ομαδικά στο κομμάτι το σκορ, με τον ΛεΝτέι με γκολ-φάουλ να μειώνει σε 57-66. Σε εκείνο το σημείο ο Τίμα έκανε αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Σιμόν, ο Ολυμπιακός έχασε προς στιγμήν το μομέντουμ, αλλά οι Στρέλνιεκς-Βεζένκοφ-Μιλουτίνοβ έριξαν την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, μειώνοντας σε 65-72 στο 1,5 λεπτό πριν το τέλος. Οι Πειραιώτες άρχισαν να δείχνουν σημάδια αυταπάρνησης, είχαν αποκτήσει ψυχολογία και αυτοπεποίθηση, αλλά η Εφές με ψυχραιμία διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα της, φτάνοντας στη νίκη με σκορ 70-78.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 28-51, 47-63, 70-78

Ολυμπιακός (Ντέιβιντ Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 4 (2/6 δ., 0/2 τρ., 2 ασ., 2 ρ., 6 λαθ.), Τολιόπουλος, Τουπάν 3 (1/2 β., 1/2 δ., 0/3 τρ, 1 κλ., 2 λαθ.), Τίμα 10 (2/2 δ., 2/5 τρ., 4 ρ., 1 κλεψ., 1 λαθ.), Μιλουτίνοφ 13 (3/6 β., 5/7 δ., 8 ρ, 1 ασ., 1 λαθ.), Στρέλνιεκς 12 (5/6 β., 2/3 δ., 1/7 τρ., 2 ρ., 2 κλεψ., 1 λαθ.), Βεζένκοφ 12 (1/1 β., 4/4 δ., 1/6 τρ., 7 ρ., 4ασ, 2 λαθ.), Πρίντεζης (0/6 δ., 3 ρ., 1 κλεψ., 3 λαθ.), Μάντζαρης 2 (2/2 β., 0/1 δ., 0/3 τρ., 2 ρ., 1 κλεψ.), Μπόγρης 1 (1/2 β.), ΛεΝτέι 13 (4/4 β., 3/7 δ., 1/1 τρ., 6 ρ., 1 λαθ.).

Αναντολού Εφές (Εργκίν Αταμάν): Λάρκιν 2, Μπομπουά 14 (2), Μπαλμπάι, Μπιρσέν 2, Μότουμ, Σανλί 2, Μοερμάν 15 (3/5 τρ., 9 ρ.), Πλάις 11, Μίτσιτς 6, Άντερσον 7 (1), Ντάνστον 10, Σιμόν 9.

Ολυμπιακός (ομαδικά στατιστικά): 70 πόντοι, 19/38 δίποντα (50%), 5/27 τρίποντα (18.5%), 17/23 βολές (73.9%), 39 ριμπάουντ (26-13), 15 ασίστ, 17 λάθη, 8 κλεψίματα.

Αναντολού Εφές (ομαδικά στατιστικά): 78 πόντοι, 21/38 δίποντα (55.3%), 7/22 τρίποντα (31.8%), 15/19 βολές (78.9%), 38 ριμπάουντ (31-7), 16 ασίστ, 17 λάθη, 6 κλεψίματα.