Νίκη στην πρόβα τζενεράλε για τον Κολοσσό επί του Ρεθύμνου

Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε το Ρέθυμνο με 72-66, στην πρόβα τζενεράλε του πριν την έναρξη του πρωταθλήματος. Πρώτος σκόρερ ο Άσκα με 23 πόντους.

Με νίκη ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας ο Κολοσσός, καθώς επικράτησε 72-66 του Ρεθύμνου, στο Βενετόκλειο, ενόψει της έναρξης των επίσημων υποχρεώσεων για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Δυνατό και καλό ξεκίνημα για την ομάδας μας, η οποία με σημείο αναφοράς την άμυνα δεν είχε μόνο το προβάδισμα, αλλά κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +14 (25-11). Στη δεύτερη περίοδο, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τον Κολοσσό να μην ήταν τόσο εύστοχος, αλλά να διατηρεί την υπέρ του διαφορά σε διψήφια τιμή μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (37-25).

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στην τρίτη περίοδο, με τους παίκτες του Νίκου Βετούλα να εξακολουθούσαν να είχαν τον έλεγχο και έτσι το τέλος να τους βρίσκει στο +10 (54-44). Αν και μοιράστηκε ο χρόνος συμμετοχής, ο Κολοσσός δεν έχασε τα ηνία του ματς και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 72-66.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 37-25, 54-44, 72-66

Κολοσσός H Hotels (Βετούλας): Κέμπτον 3 (1), Μπράουνινγκ 7 (1), Ντουρέν 16, Άσκα 23, Δημάκος 6 (2), Μαυροειδής 9, Γεωργαλλής 3 (1), Ντιγκς, Παπαδάκης 2, Αγγελάκος 3.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Μυκονιάτης): Ντάνιελς 4, Ντέιβις 4, Γκάιτον 6, Ντουράμ 12(1), Οικονομόπουλος, Ραζής, Χριστοδούλου 16(2), Κουρεπής 2, Γλυνιαδάκης 6, Σιγκούνας 2, Μπαρτ 7, Κλάντον