Ο Σπανούλης "σκότωσε" την Ούνικς

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Ούνικς με 70-65 και κατέκτησε την πρώτη θέση στο τουρνουά της Κρήτης. Καθοριστικός στις κρίσιμες στιγμές ο "καυτός" Σπανούλης με 4/6 τρίποντα, ολοκληρώνοντας το ματς με 17 πόντους

Ο Ολυμπιακός (μετά την Χάποελ με 94-93) νίκησε και την Ούνικς Καζάν στον τελικό του φιλικού τουρνουά της Κρήτης με σκορ 65-70 και με αυτόν τον τρόπο κατέκτησε την πρώτη θέση. Οι Πειραιώτες πήραν το τρόπαιο έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη (που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση), ο οποίος ήταν καθοριστικός στα τελευταία λεπτά, καθώς με τα μεγάλα σουτ που σημείωσε «έκοψε» τα πόδια των Ρώσων.

Ο αρχηγός των «ερυθρολεύκων» ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, έχοντας πάρει… φωτιά από την περιφέρεια με 4/6 τρίποντα, ολοκληρώνοντας το ματς με 17 πόντους. Ακολούθησε ο Γιάνις Τίμα με 11 πόντους, ο οποίος έδειξε καλά στοιχεία στο δεύτερο δεκάλεπτο, ύστερα από το «0» που μέτρησε κόντρα στην Χάποελ.

Αυτό που προβλημάτισε, όμως, ήταν το γεγονός πως οι Πειραιώτες τέλειωσαν το ματς έχοντας αρνητικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (14/20). Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δυσκολευτούν να αποκτήσουν διάρκεια στην απόδοση τους, εμφανίζοντας αρκετά σκαμπανεβάσματα μέσα στο παιχνίδι τους. Δείγμα όμως πως η ομάδα χρειάζεται ακόμη χρόνο και αγώνες στα πόδια της ώστε να αποκτήσει την επιθυμητή χημεία και ομοιογένεια, αλλά και τους απαραίτητους αυτοματισμούς. Οι παίκτες ακόμη γνωρίζονται μεταξύ τους.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Γκος, Σπανούλη, Τίμα, Πρίντεζη και ΛεΝτέι. Οι Πειραιώτες μπήκαν νωθρά στην άμυνα, με αποτέλεσμα να δεχτούν γρήγορους και εύκολους πόντους (6-2). Ο Μπλατ δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος και έκανε γρήγορα αλλαγές, με τους Μιλουτίνοβ, Τουπάν και Στρέλνιεκς να περνούν στο παρκέ, με τον Λετονό γκαρντ να μειώνει σε 12-11 στο 6’. Οι «ερυθρόλευκοι συνέχιζαν να κάνουν λάθη, ακόμη και στην επαναφορά της μπάλας, χάνοντας και τα ριμπάουντ στην άμυνα, δείγμα της νευρικότητας που είχαν στο παρκέ. Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό, η Ούνικς άρχισε να παίζει σκληρά στην άμυνα, με τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να σκοράρουν κυρίως με βολές, με τον Γκος να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του (14-18) στο 9’. Το τέλος της πρώτης περιόδου, βρήκε την ελληνική ομάδα να προηγείται με σκορ 16-18.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός σημείωσε το πρώτο του τρίποντο στο ματς με τον Σπανούλη (16-21), ο οποίος είχε δίπλα του, τους Στρέλνιεκς, Τουπάν, Βεζένκοφ και ΛεΝτέι. Ο Τίμα με το που επέστρεψε στο παρκέ έβαλε συνεχόμενα σουτ, με τον Λετονό φόργουορντ με τρίποντο να φέρνει την διαφορά στο +10 (19-29) στο 14’. Ο 26χρονος σουτέρ ήταν… ζεστός, καθώς στη συνέχεια αξιοποίησε το γκολ-φάουλ που κέρδισε, διαμορφώνοντας το 23-32 στο σκορ, φτάνοντας γρήγορα τους 8 πόντους στο ματς, έχοντας αρχίσει να παίρνει πρωτοβουλίες στο παιχνίδι του. Οι Πειραιώτες, πάντως, αδυνατούσαν να βρουν ρυθμό και να έχουν διάρκεια στην απόδοση τους, χάνοντας αρκετά σουτ κοντά στο καλάθι, όπως βέβαια και η Ούνικς. Ο Τουπάν στην συνέχεια, αφού έβγαλε άμυνα, έτρεξε στον αιφνιδιασμό, φέρνοντας την διαφορά στο +11 (29-38). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να προηγούνται με σκορ 32-38, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Σπανούλη με 9 πόντους.

O Oλυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε στο παρκέ με τους Γκος, Σπανούλη, Τίμα, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ, με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν να έχουν σκαμπανεβάσματα στην απόδοση τους. Ο Πρίντεζης στη συνέχεια πήρε πρωτοβουλίες και βρήκε στόχο στην επίθεση, ενώ ο Μιλουτίνοβ έφερε την διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στο +12 (36-48) στο 26’. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έλεγχαν τον ρυθμό, αλλά δίχως να εντυπωσιάζουν με την απόδοση τους στο παρκέ και είναι ήταν ξεκάθαρο πως θέλουν χρόνο και παιχνίδια στα πόδια τους ώστε να αποκτήσουν αυτοματισμούς, αλλά και την επιθυμητή χημεία στο παιχνίδι τους. Ο ΛεΝτέι, πάντως, συνέχιζε να αποδεικνύει πως ξέρει να τελειώνει τις φάσεις δεχόμενος τα φάουλ και τα σκληρά μαρκαρίσματα των αντιπάλων του, ενώ στη συνέχεια απέδειξε πως διαθέτει καλό χέρι και από την περιφέρεια, καθώς με δικό του τρίπομτο εκτόξευσε την διαφορά στο +14 στο 29’. Το τέλος της περιόδου, βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με σκορ 43-57.

Στην τελευταία περίοδο, η Ούνικς με δύο σερί τρίποντα μείωσε σε 51-57, αλλά ακολούθως οι Σπανούλης και Γκος άρχισαν να τελειώνουν τις φάσεις με σερί μπασίματα μέσα στο καλάθι, επαναφέροντας τον Ολυμπιακό στο +10 (53-63) στο 35’. Οι Ρώσοι, όμως, δεν εγκατέλειπαν την προσπάθεια και παρέμεναν μαχητικοί. Κατάφεραν να μειώσουν γρήγορα σε 61-63, παραμένοντας μέσα στο παιχνίδι, μετρώντας ένα 8-0 σερί, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν φτάσει τα 16 λάθη στο ματς. Οι Πειραιώτες είχαν μπλοκάρει στην επίθεση, αδυνατούσαν να βάλουν την μπάλα στο καλάθι και σπαταλούσαν τις κατοχές τους, βγάζοντας και πάλι νευρικότητα στο παρκέ. Ο Μπλατ σε εκείνο το σημείο δοκίμασε τον ΛεΝτέι στο «4», έχοντας δίπλα του στο «5» τον Μιλουτίνοβ, ψάχνοντας… νερό στο σκοράρισμα ύστερα από τρία λεπτά δίχως καλάθι. Τον… γόρδιο δεσμό τον έλυσε ο Σπανούλης, ο οποίος «καθάρισε» το ματς με τον ηγετικό του χαρακτήρα. Αφού έδωσε «ανάσα» με το χαρακτηριστικό του μπάσιμο, ακολούθως με ένα «καυτό» τρίποντο (είχε 4/6 πίσω από τα 6.75 μέτρα) στα 70 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, έβαλε την «σφραγίδα» του στο ματς, «γράφοντας» το 63-68. Ήταν οι φάσεις που ουσιαστικά έκριναν το ματς, καθώς με εκείνα τα μεγάλα του σουτ «σκότωσε» τους Ρώσους. Στη συνέχεια ο Πρίντεζης πήρε το πολύτιμο αμυντικό ριμπάουντ, με τον ΛεΝτέι παράλληλα να είναι ψύχραιμος στις βολές, με τον Ολυμπιακό να φτάσει στη νίκη στο τέλος με σκορ 65-70.

Tα δεκάλεπτα: 16-18, 32-38, 43-57, 65-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γκος 9 (3), Τουπάν 3 (4 ριμπάουντ), Σπανούλης 17 (4/6 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 7, Στρέλνιεκς 7 (1), Τίμα 11 (1) Βεζένκοβ, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης, ΛεΝτέι 10

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πρίφτης): Σεργκέεφ 3 (1), Μόργκαν 8 (7 ριμπάουντ), Ετζιμ 9, Λόκετ 8, Εντούρ 12 (6 ριμπάουντ), Πονκρασόφ 6 (1), Κλιμένκο, Σμιθ 8 (2), Κοστσέεφ, Κολεσνίκοφ 9 (1), Σελεκέτο 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/32 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 16/21 βολές, 35 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 6 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 20 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ούνικς Καζάν: 19/42 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 9/13 βολές, 35 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 14 επιθετικά), 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 15 λάθη