Liga Endesa: Εύκολη νίκη της Ρεάλ επί της Μπιλμπάο - Ζορίστηκε η Βαλένθια (highlights)

Τη νίκη πανηγύρισαν η Ρεάλ Μαδρίτης και η Βαλένθια αντίστοιχα για την 22η αγωνιστική της Liga Endesa.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε στις υποχρεώσεις του ισπανικού πρωταθλήματος και υποδέχτηκε στην έδρα της την Μπιλμπάο. Οι «μερένγχες» δεν είχαν κανένα πρόβλημα στην αναμέτρηση και αναδείχθηκαν νικητές με 86-65.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Φαμπιέν Κοζέρ με 16 πόντους, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων από 10 πόντους είχαν οι Ρέγιες και Κάιζερ αντίστοιχα. Για τους ηττημένους ο Τσαλμπούρης αγωνίστηκε περίπου για 13 λεπτά πετυχαίνοντας επτά πόντους.

Στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής η Βαλένθια αγωνίστηκε στην έδρα της Χιρόνα και λίγο έλλειψε να γνωρίσει την ήττα. Οι «νυχτερίδες» είχαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο παρουσίασαν πρόβλημα στην επίθεση με αποτέλεσμα να σκοράρουν μόνο 9 πόντους.

Στο τέλος έδειξαν σοβαρό πρόσωπο και πήραν τη νίκη με 79-75. Ο Τσάβι Λόπεζ-Αροστέγκι μέτρησε 16 πόντους από πλευράς νικητών, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τέιλορ με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.