Τουρκ Τέλεκομ - Προμηθέας 85-75: Κατάρρευση στο τέλος (highlights)

Ο Προμηθέας δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Τουκ Τέλεκομ, η οποία επικράτησε 85-75 της ελληνικής ομάδας για την 15η αγωνιστική του EuroCup.

Η Τουρκ Τέλεκομ, η οποία βελτίωσε το σερί της σε 11-4, υποχρέωσε τον Προμηθέα σε δεύτερη ήττα αφού είχε περάσει νικηφόρα και από την Πάτρα (83-98) στο τελευταίο παιχνίδι του Μάκη Γιατρά στον ελληνικό πάγκο.

Η Τουρκ Τέλεκομ κυριάρχησε από την αρχή. Ο Προμηθέας, ο οποίος έχει ρεκόρ 9-6, μπήκε μουδιασμένα και οι παίκτες του έχαν πετύχει μόλις ένα καλάθι σε σχεδόν επτά λεπτά (19-8), με τους υπόλοιπους τέσσερις πόντους να έχουν προέλθει από βολές.

Η άμυνα του Προμηθέα ήταν ευάλωτη στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να δεχτεί 50 πόντους. Σεστίνα, Μπουτέιγ και Γκραντ με 15, 12 και 10 πόντους αντίστοιχα έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά.

Την ελληνική ομάδα κρατούσαν επιθετικά οι Τόμασον και Κάουαν με 12 και 11 πόντους.

Οι Πατρινοί ξαναμπήκαν στο παιχνίδι χάρη στην άμυνά τους και το επί μέρους 10-20 στην 3η περίοδο, αλλά ο Τζέριαν Γκραντ οδήγησε την Τουρκ Τέλεκομ στην τελευταία περίοδο και με τρία συνεχόμενα καλάθια της έδωσε αέρα 9 πόντων στο 36' (73-64).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 50-38, 60-58, 85-75