Βαλένθια - Ολυμπιακός 65-55: Φινάλε με ήττα (highlights)

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού είπαν «αντίο» στην Ευρωλίγκα, με ήττα από τη Βαλένθια (65-55)

Στο τελευταίο τους για φέτος ευρωπαϊκό παιχνίδι, τα κορίτσια του Ολυμπιακού μετά από καλή εμφάνιση έχασαν στην έδρα της ισχυρής Βαλένθια με 65-55 και ολοκλήρωσαν την πορεία τους στην Ευρωλίγκα γυναικών με ρεκόρ 1-13. Οι «ερυθρόλευκες» αγωνίστηκαν με πένθος στη φανέλα, λόγω του πολύνεκρου δυστυχήματος στα Τέμπη. Κορυφαία του Ολυμπιακού η Γκούσταφσον με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 10-5 στο πεντάλεπτο. Η άμυνα λειτουργούσε καλά, με τις Ισπανίδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν. Μόλις ωστόσο μπόρεσε να βρει ρυθμό η Βαλένθια, έκανε γρήγορα το 11-10. Ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να κολλήσει επιθετικά και οι «νυχτερίδες» πήγαν στο 18-11. Σκορ α’ δεκαλέπτου 18-13.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν από κοντά στα πρώτα λεπτά της β’ περιόδου (20-17), αλλά οι γηπεδούχες με ένα δυνατό σημείο κατάφεραν να ξεφύγουν με 29-19. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 29-24, όμως η Βαλένθια πήγε πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (39-26). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 39-28. Η Γκούσταφσον είχε 12 πόντους.

Σε αντίθεση με άλλα παιχνίδια, ο Ολυμπιακός δεν πέταξε λευκή πετσέτα και βγάζοντας παλμό, από το 43-31 πήγε στο 43-40 στο 27’. Η γ’ περίοδος έκλεισε με τις Ισπανίδες μπροστά με 47-42. Η Βαλένθια έκανε το 49-42 στο 31’, αλλά οι «ερυθρόλευκες» είχαν επιστρέψει για τα καλά και έφεραν το ματς στο καλάθι (51-49). Δείχνοντας χαρακτήρα εκεί οι γηπεδούχες, έκαναν το 55-49 στο 36’. Παρά την ύστατη προσπάθεια των κοριτσιών του Θρύλου, η νίκη ήρθε για τη Βαλένθια με 65-55.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 39-28, 47-42, 65-55

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Λόπεθ): Μπουεναβίντα 7, Μπέρντικ 10, Κοξ 12 (6ρ.), Λαμάνα, Μόρο, Καρέρα 7, Γκέλιχ 4, Ουβίνα, Ρομέρο 10 (6ασ.), Σαλβαδόρες 15.

Ομαδικά στατιστικά: 20/43 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 13/16 βολές, 40 ριμπάουντ (30-10), 17 ασίστ, 15 λάθη, 9 κλεψίματα, 5 κοψίματα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Αγιούσο 10 (7ρ., 5ασ.), Γκούσταφσον 22 (10ρ.), Νικολοπούλου 8 (4ασ.), Σουκ 2, Σταμολάμπρου 11, Δίελα, Σκόριτς, Σπυριδοπούλου, Σταμάτη 2, Σύρρα.

• Στα άλλα ματς του ομίλου είχαμε: Ατομερόμου – Πολκοβίτσε 76-94, USK Πράγα – Βίρτους 71-50, Μπουρζ – Φενέρμπαχτσε 79-90. Η τελική βαθμολογία: Φενέρμπαχτσε 26, Πράγα 24, Βαλένθια 23, Μπουρζ 22, Πολκοβίτσε 22, Βίρτους 19, Ατομερόμου 17, Ολυμπιακός 15. Στα προημιτελικά συνεχίζουν οι τέσσερις πρώτες.