Ο Κολοσσός νίκησε το Ρέθυμνο στη δεύτερη παράταση

Σε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι, ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε στην δεύτερη παράταση το Ρέθυμνο με σκορ 87-95. Ξεχώρισε ο Μπράουνινγκ με 27 πόντους.

Ένα πραγματικό ντέρμπι πραγματοποιήθηκε στον μικρό τελικό του 28ου τουρνουά «Συμεών Μαυροσκούφης», με το Ρέθυμνο Cretan Kings να γνωρίζει την ήττα με 87-95 από τον Κολοσσό H Hotels στη 2η παράταση.

Ένα εξαιρετικά αμφίρροπο παιχνίδι διεξήχθη στο PAOK Sports Arena, καθώς χρειάστηκαν 50 λεπτά αγώνα για να αναδειχθεί νικητής. Από το ξεκίνημα φάνηκε πως το ματς θα ήταν ντέρμπι, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Στην κανονική διάρκεια η ομάδα του Σταύρου Μυκονιάτη έδειχνε πιο ικανή για τη νίκη, αλλά στο φινάλε ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 75-75, για να ακολουθήσει το 85-85 της 1ης παράτασης. Στο 2ο έξτρα 5λεπτο η κούραση κατέβαλε τους παίκτες μας, οι οποίοι δέχθηκαν 15 πόντους με αποτέλεσμα να ηττηθούν και στον μικρό τελικό της διοργάνωσης.
Εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Τράβις Ντάνιελς, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους, με τους Μπρέισι – Ντέιβις (15π.) και Ντουράμ να ακολουθούν στην τριάδα των «διψήφιων».

Αύριο η ομάδα μας θα βρεθεί στο κλειστό της Κερατέας, όπου θα πραγματοποιήσει προπόνηση και την Παρασκευή στις 17.30 θα ολοκληρώσει τον 2ο κύκλο των φιλικών αγώνων στο Περιστέρι, απέναντι στην ομώνυμη ομάδα.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Επιθετικά ξεκίνησε την αναμέτρηση το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο κατάφερε να προηγηθεί με 6-0 και 9-3 στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια ο Κολοσσός πίεσε και μείωσε στον πόντο (9-8 στο 5’), αλλά η ομάδα μας δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα, ολοκληρώνοντας το α’ δεκάλεπτο προηγούμενη με 20-18. Στη β’ περίοδο οι παίκτες του Σταύρου Μυκονιάτη αν και προηγήθηκαν με 28-24, δέχθηκαν ένα σερί 5-0, με τους Ροδίτες να περνούν για πρώτη φορά μπροστά με 28-29 (15’). Από κει και έπειτα οι δύο ομάδες σκόραραν εκατέρωθεν, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 35-36.

Στην επανάληψη, η ομάδα μας μπήκε δυναμικά, κάνοντας τη διαφορά έξω από τα 6.75μ. Με συνεχόμενα τρίποντα από τον Ντάνιελς κατάφερε να πάρει τα «ηνία» και να προηγηθεί με 46-42 στο 25’. Στο 28ο λεπτό έγινε το 56-51, αλλά ο Κολοσσός με μία ολιγόλεπτη αντεπίθεση και σερί 6-0 έκανε το 56-57. Τελικά η απάντηση ήρθε με ένα εύστοχο τρίποντο στο τελευταίο λεπτό για το 59-57 του γ’ δεκαλέπτου. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στο 4ο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα (64-62, 66-69, 70-69) και καμία δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Δύο λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης η ομάδα μας έκανε σερί 5-0 με τους Ντουράμ και Ντάνιελ (75-73), αλλά ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 75-75 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο 1ο έξτρα 5λεπτο το Ρέθυμνο Cretan Kings αν και προηγήθηκε με 80-77, τελικά ισοφαρίστηκε σε 80-80, με αποτέλεσμα να χρειαστεί ακόμη μία παράταση για την ανάδειξη του νικητή. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Ροδίτες πάτησαν «γκάζι» και με συνεχόμενους αναπάντητους πόντους πήραν τη νίκη με 87-95.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-36, 59-57, 75-75 κ.δ., 80-80 παρ., 87-95 τελικό.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Σταύρος Μυκονιάτης): Ντάνιελς 26 (4τριπ., 9ριμπ.), Μπρέισι-Ντέιβις 15 (1τριπ., 4ριμπ., 5ασ.), Ντουράμ 11 (2τριπ., 6ριμπ., 7ασ., 6κλ.), Οικονομόπουλος, Ραζής 5 (1), Χριστοδούλου 3 (1τριπ., 3ασ.), Κουρέπης 2, Γλυνιαδάκης 8, Σιγκούνας 5, Ντάνιελ 9 (1τριπ., 4ριμπ.), Καλογιαννίδης 1, Κλάντον 2(7ριμπ.).

Κολοσσός H HOTELS (Νίκος Βετούλας): Μπράουνινγκ 27 (4), Κέμπτον, Άσκα 9, Δημάκος 13 (3), Γεωργαλής 3, Ντιγκς 5, Αγγελάκος 2, Γεωργάκης 10, Μαυροειδής 24, Παπαδάκης 2.