Ολυμπιακός - Ατομερόμου 87-68: Πρώτη νίκη στην Ευρωλίγκα! (highlights)

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην Ευρωλίγκα γυναικών, κόντρα στην Ατομερόμου με 87-68

Κάλλιο αργά παρά ποτέ! Μετρώντας μόνο ήττες ως τώρα στην Ευρωλίγκα γυναικών, ο Ολυμπιακός πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής, κερδίζοντας στο ΣΕΦ 87-68 την ουγγρική Ατομερόμου! Με ανεβασμένη ψυχολογία έτσι οι «ερυθρόλευκες» πάνε στο ντέρμπι πρωταθλήματος της Κυριακής, με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο. Η Μέγκαν Γκούσταφσον ήταν υπέροχη με 32 πόντους και 10 ριμπάουντ!

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν καλά στο παιχνίδι και με αιχμή του δόρατος την Γκούσταφσον, προηγήθηκαν με 13-8 στο 6ο λεπτό. Πράγμα που έδωσε ψυχολογία στα κορίτσια του Θρύλου για να κάνουν το 17-8 στο 8ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός πήγε και στο 19-10, για να κλείσει η α’ περίοδος στο 19-14.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά και στη β’ περίοδο, προηγούμενες για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (26-16). Ο Ολυμπιακός είχε ψυχολογία και με τρίποντο της Γκούσταφσον έκανε το 31-18 στο 13ο λεπτό! Η Ατομερόμου δεν είχε τις απαντήσεις και το σκορ έγινε 39-22! Σκορ πρώτου ημιχρόνου 42-31. Η Γκούσταφσον ήταν καταπληκτική, έχοντας τους μισούς πόντους του Ολυμπιακού (21π.).

Οι Πειραιώτισσες ξέφυγαν εκ νέου στην έναρξη της επανάληψης (48-33), δείχνοντας αποφασισμένες για την πρώτη τους νίκη στην Ευρωλίγκα. Με αέρα νικητή οι «ερυθρόλευκες» πήγαν στο 60-43 και η γ’ περίοδος ολοκληρώθηκε με 67-50!

Ο Ολυμπιακός ήταν αδύνατο να χάσει αυτή τη φορά, κι αφού προηγήθηκε και με 21 (75-54), έφτασε στην παρθενική νίκη με 87-68!

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 42-31, 67-50, 87-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Αγιούσο 12 (6ασ.), Σκόριτς 3, Σταμάτη 6 (5ασ.), Σύρρα 1, Βαμβακά, Δίελα, Γκούσταφσον 32 (10ρ., 3κλ., 2κοψ.), Νικολοπούλου 9 (5ασ.), Σουκ 10 (9ρ.), Σπυριδοπούλου, Σταμολάμπρου 14 (6ασ.).

Ομαδικά στατιστικά: 24/37 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 18/23 βολές, 43 ριμπάουντ (34-9), 23 ασίστ, 12 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα

ΑΤΟΜΕΡΟΜΟΥ (Τζόκιτς): Ντουντάσοβα 7, Γκόρι 14, Κρνιτς 2, Μίκλος 2 (4ασ.), Στούντερ 6 (6ασ.), Μπάλιντ, Χέμπαρντ 16 (7ρ.), Μανιόκι 4, Ουάλας 17 (6ρ.).

• Στα άλλα ματς του ομίλου του Ολυμπιακού, είχαμε: Φενέρμπαχτσε – Βίρτους 95-73, Πολκοβίτσε – USK Πράγα 57-92, Μπουρζ – Βαλένθια 70-68. Η βαθμολογία: Φενέρμπαχτσε 20, USK Πράγα 19, Φενέρμπαχτσε, Βαλένθια 18, Μπουρζ 17, Ατομερόμου, Βίρτους 14, Ολυμπιακός 12.