Χολόν - Παναθηναϊκός 75-56: Συντριβή και αποκλεισμός για τις «πράσινες»

Κακός ο Παναθηναϊκός έχασε ξανά από τη Χολόν με 75-56 και αποχαιρέτησε το EuroCup

Σε εφιάλτη εξελίχθηκε το όνειρο της ευρωπαϊκής διάκρισης για τον Παναθηναϊκό. Τα κορίτσια του ΠΑΟ, χωρίς να το παλέψουν καθόλου, έχασαν και στο Ισραήλ από τη Χολόν με 75-56 (εδώ είχαν ηττηθεί με 60-67) και αποχαιρέτησαν από την α’ φάση των πλέι οφ το EuroCup.

Η Χολόν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε κεφάλι με 7-2 και 17-9 στο 7’, υποχρεώνοντας την Καπογιάννη να πάρει τάιμ άουτ. Τίποτα δεν πήγαινε καλά για τον Παναθηναϊκό και η α’ περίοδος ολοκληρώθηκε με τις Ισραηλινές να προηγούνται με 20-9.

Οι παίκτριες του ΠΑΟ δεν μπορούσαν να σκοράρουν και το σκορ εκτινάχθηκε στο 28-9. Ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς καλάθι για εφτά λεπτά! Η Χολόν κυριαρχώντας στο παρκέ, πήγε στο 33-16. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 46-28, κάνοντας πάρα πολύ δύσκολο το έργο των «πρασίνων». Με 34,4% στα σουτ, κακή άμυνα και χαμένα τα ριμπάουντ (25-15 υπέρ των γηπεδούχων) ήταν λογικό να χάνει με τέτοια διαφορά ο Παναθηναϊκός.

Με το ηθικό καταρρακωμένο, ο ΠΑΟ δεν μπόρεσε να αλλάξει τη μοίρα του στην επανάληψη. Αντί μάλιστα να μειώσει κάπως, είδε τη Χολόν να ξεφεύγει ακόμη περισσότερο (61-37 στο 28’). Τα πάντα είχαν φυσικά κριθεί και η ήττα ήρθε με 75-56.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 46-28, 61-38, 75-56

ΕΛΙΤΖΟΥΡ ΧΟΛΟΝ (Ινμπάρ): Κάσπι, Ιβάνοβιτς, Καμπαντά 3, Λουσέτ 14, Βασντί, Μπαλτκογιένε 8, Χάρντεν 18, Χαρτ 10, Ραμπέρ 6 (11ρ.), Σιμς 16 (10ρ., 9ασ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Φελούρη, Παυλοπούλου 3, Πότερ 14 (12ρ.), Σωτηρίου 5, Θεοδωρομανωλάκη 6, Αλεξανδρή 5, Μπουντούρη 5, Χαιριστανίδου 2, Κωτούλα 3, Ριντ 13.