Γαλατασαράι – Φενέρμπαχτσε 91-97: Πήρε το ντέρμπι, αγωνιά για Σκότι!

Η Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη κέρδισε εκτός έδρας με 97-91 τη Γαλατασαράι του Ανδρέα Πιστιόλη, αλλά στις τάξεις της επικρατεί ανησυχία για τον τραυματισμό του Ουίλμπεκιν στο γόνατο

Η Φενέρμπαχτσε συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία στο τουρκικό πρωτάθλημα, καθώς κέρδισε εκτός έδρας με 97-91 τη Γαλατασαράι του Ανδρέα Πιστιόλη για την 8η αγωνιστική της λίγκας και παραμένει αήττητη.

Τη νίκη για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ωστόσο «σκίασε» ο τραυματισμός του Σκότι Ουίλμπεκιν στο γόνατο δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, καθώς ο Αμερικανός πάτησε άτσαλα σε μια προσπάθειά του και «γύρισε» το πόδι του.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Νάιτζελ- Χέις να αναλαμβάνει δράση και με συνεχόμενα τρίποντα να δίνει προβάδισμα 79-92 (37’) στη Φενέρ, που έφτασε στην επικράτηση με το τελικό 97-91 απέναντι σε μια μαχητική ομάδα.
Τα δεκάλεπτα: 23-31, 51-46, 70-72, 91-97