Ολυμπιακός - Πολκοβίτσε 70-83: Η Σπανού «πλήγωσε» τις «ερυθρόλευκες» (highlights)

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε, αλλά η Πολκοβίτσε της Σπανού ήταν καλύτερη (83-70)

Την ήττα γνώρισε και στην 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας γυναικών ο Ολυμπιακός, καθώς έχασε στο ΣΕΦ από την ισχυρή Πολκοβίτσε με 70-83. Η Άρτεμις Σπανού ήταν έξοχη για την πολωνική ομάδα με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από τις «ερυθρόλευκες» καλύτερες Γκούσταφσον (30π., 7ρ.) και Αγιούσο (15π., 6ασ.). Δεν έπαιξε λόγω ενοχλήσεων στο πέλμα η Νικολοπούλου. Την άλλη Τετάρτη (9/11) ο Ολυμπιακός παίζει στην Πόλη με τη Φενέρμπαχτσε.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, δείχνοντας πως δεν έχει να φοβηθεί κάτι. Πήρε έτσι προβάδισμα δέκα πόντων (22-12) με οδηγό την Γκούσταφσον (12π.). Οι «ερυθρόλευκες» έπαιξαν πολύ καλή άμυνα στην α’ περίοδο, ενώ είχαν και καλά ποσοστά στην επίθεση. Η Πολκοβίτσε ήταν βέβαιο πως θα αντιδρούσε και μείωσε 22-18 με το ξεκίνημα της β’ περιόδου. Τα κορίτσια του Ολυμπιακού κράτησαν τη συγκέντρωσή τους και έκαναν το 29-23. Οι Πολωνές ωστόσο είχαν «ξυπνήσει» και έφεραν το ματς στο καλάθι (29-28). Οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν εκ νέου (35-30), όμως η Πολκοβίτσε με ένα 7-0 έκλεισε μπροστά το ημίχρονο, με την Σπανού πρωταγωνίστρια (11π., 8ρ.). Για τον Ολυμπιακό 19π. είχε η Γκούσταφσον.

Οι φιλοξενούμενες έδειξαν τις δυνατότητές τους ως ομάδα και μπαίνοντας με ορμή στην επανάληψη, κατάφεραν να προηγηθούν με 11 πόντους (41-52). Ο Ολυμπιακός είχε πλέον δυσκολία για να ματσάρει την ενέργεια της Πολκοβίτσε και ήταν η σειρά του να κυνηγάει στο σκορ. Το παιχνίδι άρχισε να ξεφεύγει (48-64 στο 30’) κάνοντας πάρα πολύ δύσκολο το έργο των αθλητριών του Ζίμπαρτς. H Σπανού ήταν εξαιρετική και η πολωνική ομάδα εκτόξευσε τη διαφορά στους 19 (69-50) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Οι «ερυθρόλευκες» δεν πέταξαν λευκή πετσέτα και μείωσαν στους 10 (63-73). Έως εκεί όμως, με την Πολκοβίτσε καλύτερη να παίρνει τη νίκη με 83-70.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 35-37, 48-64, 70-83.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Δίελα, Γκούσταφσον 30 (7ρ., 3κλ., 2κοψ.), Σουκ 9 (5ρ.), Σταμολάμπρου 1 (4ασ.), Βαμβακά, Αγιούσο 15 (6ασ.), Σπυριδοπούλου 2, Σταμάτη (4ασ.), Στραουτμάνε 9, Σύρρα 4.

Ομαδικά στατιστικά: 11/32 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 12/15 βολές, 28 ριμπάουντ (22-6), 22 ασίστ, 11 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα

ΠΟΛΚΟΒΙΤΣΕ (Κοβαλέφσκι): Μπανάζακ, Γκερτσέν 10, Μαβούνγκα 12 (10ρ., 2κοψ.), Πιεστρζίνσκα 1, Τέρνερ 9 (5ασ.), Κάντζο 2, Φρίσκοβετς 10 (4ασ.), Γκάιντα 2 (6ασ.), Σπανού 27 (11ρ.), Τελένγκα 10 (7ρ.).

Δηλώσεις:

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Η μεγάλη διαφορά ήταν οι πόντοι από τις δεύτερες επιθέσεις, αυτό ήταν το κλειδί. Χάσαμε μερικά σουτ και μετά μας πήραν ριμπάουντ. Η Πολκόβιτσε έχει μεγαλύτερη εμπειρία στην Ευρώπη, είναι αθλητική ομάδα, πρέπει να μάθουμε από αυτό το ματς και συνεχίζουμε, να αποδείξουμε τι αξίζουμε».

Μέγκαν Γκούσταφσον: «Ξεκινήσαμε πάρα πολύ καλά στο ματς, στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε πολύ επιθετικά, με διάθεση, όμως στο δεύτερο ημίχρονο χάσαμε αρκετά ριμπάουντ και τη συγκέντρωση μας και έτσι ήρθε η ήττα».

* Στα άλλα ματς του ομίλου είχαμε: Ατομερόμου - Φενέρμπαχτσε 103-101 β' παρ., Βαλένθια - Πράγα 76-83, Βίρτους - Μπουρζ 61-64. Η βαθμολογία: Πολκοβίτσε, Πράγα, Μπουρζ 4, Βαλένθια, Ατομερόμου 3, Βίρτους, Ολυμπιακός, Φενέρμπαχτσε 2.