Φενέρμπαχτσε-Καρσίγιακα 100-88: Συνεχίζει ακάθεκτη η «αρμάδα» του Ιτούδη

Το «5 στα 5» και στο τουρκικό πρωτάθλημα έκανε η Φενέρμπαχτσε των Ιτούδη, Καλάθη επικρατώντας με 100-88 επί της Καρσίγιακα.

Με ένα καταιγιστικό 3ο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 34-17 η Φενέρ «καθάρισε την παρτίδα» με την Καρσίγιακα πετυχαίνοντας εύκολη νίκη με «κατοστάρα», διατηρώντας έτσι το απόλυτο τόσο στην Τουρκία όσο και στην EuroLeague.

Η Καρσίγιακα μπήκε δυνατά φτάνοντας να προηγείται με 8 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-26), ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ ισόπαλο (49-49).

Στην τρίτη περίοδο όμως οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη «πάτησαν γκάζι» χτίζοντας μια διαφορά 14 πόντων, με την τελευταία περίοδο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Κορυφαίος για τη Φενέρμπαχτσε ήταν ο Ουίλμπεκιν με 27 πόντους και 6 ασίστ, με τον Μαχμούτογλου να προσθέτει 17. Ο Νικ Καλάθης οργάνωσε αριστοτεχνικά γράφοντας 10 ασίστ και 7 πόντους.

Από την Καρσίγιακα, που πάλεψε για ένα ημίχρονο, διασώθηκαν ο Ντελγάδο με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο ΜακΚόλουμ με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 31-23, 34-17, 17-22