Ρέτζιο Εμίλια - ΑΕΚ 73-84: Θρίαμβος στην Ιταλία (highlights)

Η ΑΕΚ νίκησε μέσα στην Ιταλία τη Ρέτζιο Εμίλια με σκορ 73-84.

Τεράστια νίκη για την ΑΕΚ, η οποία νίκησε άνετα τη Ρέτζιο Εμίλια με σκορ 73-84. Οι παίκτες του Ηλία Κατζούρη πραγματοποίησαν καταπληκτική εμφάνιση, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού από τη δεύτερη περίοδο και μετά. Σημαντική επικράτηση για τους κιτρινόμαυρους, οι οποίοι έκαναν ένα μεγάλο βήμα πρόκρισης.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο διέκρινε η ισορροπία της ΑΕΚ σε όλους τους τομείς (19-18 στο 10΄), η Ένωση κράτησε την αμυντική προσπάθεια και εκτελώντας από μέση και μακρινή απόσταση απάντησε με επιμέρους σκορ 17-33, παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +15 (36-51 στο 20΄). Στην τρίτη περίοδο ανέλαβε δράση η άμυνα, με τους «κιτρινόμαυρους» να κρατούν τους γηπεδούχους στους 12 πόντους και να παραμένουν σε απόσταση ασφαλείας (48-67 στο 30΄). Έχοντας βάλει τις βάσεις του «διπλού», ο Ηλίας Καντζούρης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στον... επίλογο του αγώνα, η λήξη του οποίου βρήκε την Ένωση στο +11 (73-84).

Η ΑΕΚ είχε 50% στα τρίποντα (11/22), βάζοντας μεγάλα σουτ στην αναμέτρηση, ενώ έπαιξε και ομαδικό μπάσκετ μοιράζοντας 16 ασίστ. Έχασε τα ριμπάουντ (33-29), αλλά το γεγονός δεν της κόστισε. Σπουδαία εμφάνιση από τον Μάντσεν με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, σπουδαίο ματς και από τον Μίτσελ με 12 πόντους και 9 ασίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 36-51, 48-67, 73-84

ΡΕΤΖΟ ΕΜΙΛΙΑ (Μενέτι): Ανίμ 14 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Τσιντσαρίνι 16 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Φάντερμπερκ 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Χόπκινς 12 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρόμπερτσον 11 (2), Τσίπολα 3 (1), Ντιουφ 4, Ολισεβίτσιους 3 (1/6 σουτ), Ρόιβερς

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φιλιππάκος, Φρεζίερ 10 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπαδάκης 1, Περσίδης 6 (2), Πετρόπουλος, Κόνιαρης 9 (1), Μάντσεν 17 (5/7 δίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΓκρίφ 12 (1), Μίτσελ 12 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στρέλνιεκς 8 (2/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Γουίλιαμς 9 (2), Ξανθόπουλος