Ολυμπιακός - Σέπσι 73-54: Μεγάλη νίκη (highlights)

Οι γυναίκες του Ολυμπιακού διέλυσαν τη Σέπσι με 73-54 και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης για τους ομίλους της Ευρωλίγκας - Σούπερ η Γκούσταφσον που μέτρησε 29 πόντους και 13 ριμπάουντ.

«Με το δεξί» μπήκε ο Ολυμπιακός στον Α' προκριματικό όμιλο της Euroleague Γυναικών. Οι παίκτριες του Μάρτινς Ζίμπαρτς επικράτησαν άνετα με 73-54 της ρουμανικής Σέπσι στο Βελιγράδι και θα παραμείνουν στη σερβική πρωτεύουσα, όπου απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα (13/109, 22:00) θα παλέψουν για την πρόκριση στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης.

Η άμυνα έκανε τη διαφορά για τις «ερυθρόλευκες». Με διάρκεια στην επίθεση, εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα και την άμυνα να κρατάει την αντίπαλο στους 31 πόντους μέχρι το ημίχρονο, ο Ολυμπιακός σήκωσε με το... καλησπέρα κεφάλι στο σκορ και έμεινε σε απόσταση μέχρι το τέλος του εικοσαλέπτου (39-31). Στην τρίτη περίοδο, πάντως, φρόντισε να καθαρίσει την υπόθεση νίκη και με επιμέρους σκορ 19-8, εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (58-39 στο 30΄) και δεν κοίταξε πίσω...

Η Μέγκαν Γκούσταφσον πρωταγωνίστησε στην «ερυθρόλευκη» επίθεση με 29 πόντους (και 13 ριμπάουντ), ενώ από την Σέπσι ξεχώρισε η Μαρία Γέσπερσεν με 18 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 39-31, 58-39, 73-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Γκούσταφσον 29 (13/19 δίποντα, 3/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νικολοπούλου 7 (6 ασίστ), Σπυριδοπούλου 7 (1), Στραουτμάνε 4, Σύρρα, Αγιούσο 7 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Δίελα 2, Σουκ 6 (10 ριμπάουντ), Σταμάτη 3 (1), Σταμολάμπρου 6

ΣΕΠΣΙ (Μάικς): Ντότσια Κέιβ 14 (5/15 σουτ, 14 ριμπάουντ), Χρίστοβα 7 (3/13 σουτ), Γέσπερσεν 18 (7/19 σουτ), Τζόουνς 5 (2/11 σουτ), Μουνούνγκα 2 (11 ριμπάουντ), Γκίζιλα 6 (2/8 σουτ), Γκόντρι-Παράου, Κμέτοβσκα 2