Μπανταλόνα – Μπαρτσελόνα 60-63: «Απέδρασε» και τώρα.. clasico!

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να «λυγίσει» με 63-60 τη Μπανταλόνα εκτός έδρας, έκανε το 3-1 στα ημιτελικά και προκρίθηκε στους τελικούς της Liga Endesa, όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης

Η Μπαρτσελόνα βρήκε τον τρόπο να… αποδράσει από τη Μπανταλόνα με 63-60 επί της Γιουβεντούτ, έκανε το 3-1 στα ημιτελικά και προκρίθηκε στους τελικούς της Liga Endesa, όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης με πλεονέκτημα έδρας.

Οι Καταλανοί ήταν άθλιοι στο πρώτο ημίχρονο έχοντας 6/34 σουτ συνολικά με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 12 πόντων (27-15 στο 16’) και να κλείνουν το δεύτερο δεκάλεπτο με 29-19.

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ανεβάσει την απόδοσή της και κυρίως με τον Χίγκινς βρήκε λύσεις για να σκοράρει, ενώ προηγήθηκε μετά από πάρα πολλή ώρα (36-37 στο 28’).

Οι Καταλανοί έπαιξαν καλύτερη άμυνα πάνω στα ατού των γηπεδούχων, τους Τόμιτς και Ρίμπας, ενώ προηγήθηκαν με 48-56 στο 37’.

Όμως η Μπανταλόνα βρήκε τον τρόπο και επέστρεψε στο ματς ισοφαρίζοντας σε 56-56 στο 1.20 πριν τη λήξη!

Εκεί ο Καλάθης στα 57’’ με δίποντο και οι Ντέιβις, Χέις με βολές έβγαλαν τη «Μπάρτσα» από τη δύσκολη θέση οδηγώντας την στους τελικούς της λίγκας με το τελικό σκορ 60-63.

Ο Νίκολα Μίροτιτς με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν το σημείο αναφοράς των νικητών σε ακόμα ένα παιχνίδι.

Ο Νικ Καλάθης ήταν αρκετά καλός με τον διεθνή γκαρντ να μετράει 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Χίγκινς είχε 13 πόντους.

Από τους γηπεδούχους οι Τόμιτς (15π., 13ρ.) και Ουίλις (13π.) ήταν καλύτεροι.
Τα δεκάλεπτα: 14-13, 28-19, 39-40, 60-63