Ορτέζ – Μονακό 82-76: Πολύ σκληρή για να πεθάνει

Ζωντανή η Ορτέζ. Κέρδισε 82-76 στην έδρα της τη Μονακό και μείωσε τη σειρά των ημιτελικών σε 2-1.

Το ματς ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, με την Ορτέζ να είναι μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο (23-21) ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δυο ομάδες ισόπαλες (42-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μονακό έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι και ξέφυγε με πέντε πόντους (45-50) αλλά η Ορτέζ επέστρεψε γρήγορα και πήρε εκείνη το προβάδισμα με πέντε πόντους (65-60), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 65-62.

Στην τελευταία περίοδο, πιο αποφασιστική η Ορτέζ όχι μόνο κράτησε τη διαφορά αλλά την ανέβασε και έφτασε στη νίκη με τον Μπράντον Τζέφερσον να σημειώνει δύο πολύ μεγάλα τρίποντα. Αρχικά έκανε το 79-71 ενώ απάντησε με νέο τρίποντο όταν η Μονακό μείωσε στο καλάθι (79-76) αλλά ο Τζέφερσον έγραψε το 82-76.

Κορυφαίος ο Γκρέγκορ Χρόβατς με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Τζάστιν Μπίμπινς σημείωσε 16 πόντους και 7 τελικές πάσες ενώ ο Μπράντον Τζέφερσον είχε 14 πόντους και 6 ασίστ, αλλά κρίσιμα καλάθια στο φινάλε.

Από την πλευρά της Μονακό ο Μάικ Τζέιμς είχε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Ντουέιν Μπέικον σκόραρε 18 πόντους και ο Άλφα Ντιαλό είχε 10 πόντους.

Επόμενο ματς την Πέμπτη (9/6), στις 21.30.