Φενέρμπαχτσε – Μπούρσασπορ 100 - 87: Με… γαλλική βοήθεια

Ο Νάντο Ντε Κολό σημείωσε 27 πόντους και οδήγησε τη Φενέρμπαχτσε στην επικράτηση με σκορ 100-87 επί της Μπούρσασπορ για τα προημιτελικά των play off στην τουρκική λίγκα.

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με σκορ 100-87 της Μπούρσασπορ παίζοντας καλύτερα στην τέταρτη περίοδο και έκανε το 1-0 στα προημιτελικά της τουρκικής λίγκας.

Οι φιλοξενούμενοι και φιναλίστ του φετινού τελικού στο Eurocup παρουσιάστηκαν πολύ ανταγωνιστικοί, καταφέρνοντας λίγο πριν το ημίχρονο να προηγηθούν με 37-42.

Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς πήραν τον έλεγχο του αγώνα και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα, φτάνοντας στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Νάντο Ντε Κολό με 27 πόντους και ακολούθησαν οι Ντέβιν Μπούκερ και Μελίχ Μαχμούτογλου με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Για τους ηττημένους o Ονουράλπ Μπιτίμ είχε 18 πόντους και ο Ντέρεκ Νίνταμ 17.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 50-47, 73-69, 100-87