NCAA: Το σήκωσε με επική ανατροπή το Κάνσας κόντρα στην Β. Καρολίνα (72-69)!

Τον τίτλο του ΝCAA κατέκτησε η ομάδα του Κάνσας νικώντας στον τελικό του Πανεπιστημιακού πρωταθλήματος την αντίστοιχη της Βόρειας Καρολίνας με ανατροπή και 72-69

Επιτυγχάνοντας την μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία των τελικών του φάιναλ φορ το Κάνσας πήρε τον τίτλο του 2022 στο ΝCAA, προκαλώντας φρενίτιδα ενθουσιαμού στην Αμερικάνικη Πολιτεία, που πανηγύρισε τον τέταρτο τίτλο των Τζέιχοκς στην ιστορία του θεσμού!

Προηγουμένως οι πρωταθλητές πια, είχαν αντιπαρέλθει εις βάρος τους διαφορά 16 πόντων, στο δεύτερο ημίχρονο, κόντρα στη Βόρεια Καρολίνα επικρατώντας με 72-69!

Οι Τζέιλεν Γουίλσον και Ντέιβιντ ΜακΚόρμακ είχαν από 15 πόντους για τους νικητές - με τον δεύτερο να σημειώνει τους 4 τελευταίους πόντους της ομάδας του - με τον Οτσάι Αγκμπάτζι να προσθέτει 12 πόντους. Ο Αγκμπάτζι αναδείχθηκε κορυφαίος του Final Four.

Για το Πανεπιστήμιο της Β. Καρολίνας, οι Αρ Τζέι Ντέιβις και Αρμάντο Μπάκοτ είχαν από 15 πόντους.

Ο δεύτερος όμως ήταν και ο μεγάλος άτυχος του τελικού. Παίζοντας τραυματίας - αφού είχε υποστεί διάστρεμμα στον δεξιό αστράγαλο στον ημιτελικό - γύρισε ξανά τον δεξιό του αστράγαλο ένα λεπτό πριν το τέλος του τελικού, όταν προσπάθησε να σκοράρει με το σκορ στο 70-69.

Αποτέλεσμα ήταν να αποχωρήσει πρόωρα από το ματς, με τον ΜακΚόρμακ να εκμεταλλεύεται την απουσία του και να κάνει το 72-69. Στην τελευταία επίθεση των ηττημένων, ο Κάλεμπ Λαβ αστόχησε σε τρίποντο.

Όσο για τον αγώνα, αυτός ξεκίνησε με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι που η Βόρεια Καρολίνα ξέφυγε με 22-38 χάρη σε ένα σερί 16-0, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 25-40. Το δεύτερο ημίχρονο όμως ανήκε στο Κάνσας...

ΤΑ ΗΜΙΧΡΟΝΑ: 25-40, 72-69

ΚΑΝΣΑΣ: Γουίλσον 15 (1), ΜακΚόρμακ 15 (10 ριμπάουντ), Χάρις 2, Μπράουν 12 (12 ριμπάουντ), Αγκμπάτζι 12 (1), Άνταμς, Λάιτφουτ 2, Μάρτιν 14 (4), Κόλεμαν-Λαντς

ΒΟΡΕΙΑ ΚΑΡΟΛΙΝΑ: Μπάκοτ 15 (15 ριμπάουντ), Μάνεκ 13 (3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Ντέιβις 15 (5/17 σουτ, 12 ριμπάουντ), Λαβ 13 (5/24 σουτ, 1/8 τρίποντα), Μπλακ 2, ΜακΚ¨οι, Τζόνσον 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ)