Μάλαγα-Ρεάλ Μαδρίτης 91-92: Επιτέλους νίκη για τους Μαδριλένους!

Τρομερό παιχνίδι στην Liga Endesa, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να παίρνει ένα σπουδαίο «διπλό» στην έδρα της Μάλαγα με 91-92, σταματώντας ένα σερί τριών ηττών.

Επιστροφή στις νίκες για τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Μάλαγα με 91-92 έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Liga Endesa.

Σε ένα εξαιρετικά αμφίρροπο παιχνίδι, καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των τριών πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 23-25 υπέρ των φιλοξενούμενων, χάρη σε ένα εύστοχο τρίποντο του Γιουλ. Η «Βασίλισσα» προηγήθηκε με έξι (27-33) στο 14', όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο πόντων (49-47).

Οι Ανδαλουσιανοί προηγήθηκαν εκ νέου, με 60-55 στο 24', χάρη σε τρίποντο του Μπαρέιρο, με τον Πουαριέ να κάνει το 62-65 στο 29' και τον Μπριθουέλα να απαντά για το 65-65 της τρίτης περιόδου. Η Ρεάλ, όμως, «πάτησε γκάζι» στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο και φτιάχνοντας ένα σερί 13-5, προηγήθηκε με +8 (78-70) στο 33'. Οι γηπεδούχοι βρήκαν αντίδραση και πλησίασαν σε «απόσταση βολής» (85-87) μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, με τους Ταβάρες και Κοζέρ να δίνουν εκ νέου προβάδισμα ασφαλείας στους φιλοξενούμενους. Ο Μπαρέιρο απλώς μείωσε με τρίποντο στην τελευταία φάση, το οποίο διαμόρφωσε και το τελικό σκορ.

Έτσι, η «Βασίλισσα» επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από τρεις διαδοχικές ήττες (κόντρα σε Βαλένθια, Φενερμπαχτσέ και Μπαρτσελόνα) σε πρωτάθλημα και Euroleague.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Λάσο αποδείχθηκαν οι Ερτέλ και Κοζέρ που πέτυχαν από 16 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Μπριθουέλα με 18 και Μπαρέιρο με 13.

Τα Δεκάλεπτα: 23-25, 49-47, 65-65, 91-92