Ήττα της Ελλάδας από τη Λετονία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων

Η Εθνική Εφήβων μετά τη νίκη της στην πρεμιέρα του Α' Ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μπάσκετ, ηττήθηκε τη δεύτερη αγωνιστική από την οικοδέσποινα Λετονία με 80-74.

Οι αποψινοί (29/07) αντίπαλοι της εθνικής μας ομάδας μπήκαν πολύ αποφασισμένοι στο παρκέ για τη νίκη, αφού στη δική τους πρεμιέρα είχαν ηττηθεί από τους Κροάτες και σε περίπτωση νέας ήττας η υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση θα δυσκόλευε εξαιρετικά.

Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα του σκορ. Με εύστοχες βολές ο Ρογκαβόπουλος έκανε το 17-18 (2΄05΄΄), όμως οι Λετονοί κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με 23-18.

Οι Λετονοί διατήρησαν το θετικό «μομέντουμ» και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με αποτέλεσμα να προηγηθούν για πρώτη φορά με +9 πόντους (27-18, 7΄54΄΄). Εκεί όμως ήρθε η ελληνική αντίδραση και με ένα επί μέρους σκορ 4-14 η Εθνική μας προηγήθηκε με 31-32 (4΄09΄΄). Και πάλι όμως οι Λετονοί κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με 44-39.

Με το σκορ να οδηγείται σε υψηλά επίπεδα η Λετονία κατάφερε να προηγηθεί με +9 πόντους (55-46, 4΄37΄΄), όμως η Εθνική μας με επέστρεψε για άλλη μια φορά και με «σφιχτή» άμυνα και προσεκτικές επιθέσεις μείωσε στον πόντο (61-60).

Το τρίποντο του Σανδραμάνη αναπτέρωσε τις ελληνικές ελπίδες με την Εθνική μας να προηγείται 61-66, 8΄43΄΄ πριν το τέλος. Ένα σερί 8-0 από τους Λετονούς ανέτρεψε το προβάδισμα και παρά το γεγονός ότι η ελληνική ομάδα έμεινε κοντά στο σκορ, τελικά η «οικοδέσποινα» κατέκτησε τη νίκη με 80-74.

Δεκάλεπτα: 23-18, 44-39, 61-60, 80-74

Διαιτητές: Βογίνοβιτς (Μαυροβούνιο), Άχια (Φινλανδία), Γέβτονιτς (Σερβία)

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Αρσενόπουλος 18(2), Χατζηδάκης 10, Γαργαλής 4, Ρογκαβόπουλος 15(1), Σανδραμάνης 20(2), Χουγκάζ, Καματερός, Καράμπελας, Κουρτίδης, Τσιρογιάννης 6, Τσουμάνης 1, Βουλγαρόπουλος.

Λετονία (Ρούμπενις): Κιλπς 4, Κούρουτς 18(1), Μίσκα 12, Βίκσνε 2, Ζάγκαρς 25(4), Μπέρκις 7, Μπέρζινς, Λεμποβίτσκις, Σνίπκε 1, Στέινμπεργκς, Βέβερις 11(1).

* Την Τρίτη 31/8 η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει την Κροατία (14.00).