VTB League: Ήττα - έκπληξη για τη Ζενίτ από την Πάρμα

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης έχασε με 77-67 από την Πάρμα Περμ γνωρίζοντας την τρίτη ήττα της στην κανονική περίοδο της VTB League. Κορυφαίος για τους νικητές ο Τζερεμάια Χιλ με 19 πόντους και 5 ασίστ

Μια έκπληξη επεφύλασσε η άφιξη του νέου έτους στο πρωτάθλημα της VTB League, μιας κι η Πάρμα Περμ νίκησε με 77-67 την πιο έμπειρη κι ακριβή Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

Μάλιστα η Ζενίτ βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους πριν την ανάπαυλα, πραγματοποιώντας ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο!

Στην επανάληψη βελτιώθηκε, όμως η εμφάνισή της συνέχισε να είναι προβληματική κι ως εκ τούτου δεν γλίτωσε την 3η φετινή της ήττα στην κανονική περίοδο της λίγκας.

Οι νικητές είχαν σε μεγάλη μέρα τους Τζερεμάια Χιλ (19π, 5ασ) και Εϊγκίρντας Ζουκάουσκας (18π, 4ρ), ενώ πολύτιμος ήταν κι ο Μάρεκς Μεγέρις (11π, 7ρ, 4ασ).

Ο Μπίλι Μπάρον ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, έχοντας 15 πόντους με 3 τρίποντα συν 2 κλεψίματα σε 26 λεπτά, ενώ στους 11 πόντους έφτασε ο Τζόρνταν Λόιντ. Αμφότεροι πάντως ήταν άστοχοι, με 6/15 και 5/13 σουτ εντός πεδιάς αντιστοίχως.