Παναθηναϊκός - Χατάισπορ 85-73: «Αντίο» και τυπικά στο EuroCup

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη Χατάι με 85-73 αλλά ήθελε νίκη με 32 πόντους για να ελπίζει...

Ψάχνοντας για ένα …θαύμα (νίκη με 32 πόντους) ο Παναθηναϊκός έδειξε πως μπορούσε να το κυνηγήσει (53-35 ημίχρονο) αλλά στην επανάληψη έμεινε από δυνάμεις και κέρδισε τη Χατάι με 85-73. Οι «πράσινες» αποκλείστηκαν έτσι και τυπικά από τη συνέχεια του EuroCup. Ριντ (28π.), Χολμς (25π.) και Κάιζερ (21π.) έκαναν ό,τι μπορούσαν για τον ΠΑΟ.

Οι «πράσινες» βρέθηκαν στο ξεκίνημα να χάνουν με 0-5, αλλά προσπέρασαν με 6-5 και λίγο αργότερα με 15-11. Οι Τουρκάλες πήραν και πάλι κεφάλι (15-17), όμως ο ΠΑΟ απάντησε και έκλεισε το α΄ δεκάλεπτο μπροστά με 28-22.

Ο Παναθηναϊκός πήγε στο +8 (30-22) στην έναρξη της β΄ περιόδου, αλλά η Χατάι ανασυντάχθηκε και έφερε το ματς στα ίσα (30-30). Ριντ και Χολμς έκαναν το 37-30, για να ανεβάσει κι άλλο τη διαφορά ο ΠΑΟ (44-32), κλείνοντας το ημίχρονο στο +18 (53-35). Ριντ (18π.), Χολμς (18π.) και Κάιζερ (15π.) έκαναν μεγάλο παιχνίδι.

Οι «πράσινες» πίστεψαν πως το μπορούν, όμως η Χατάι δεν σκόπευε να …αυτοκτονήσει και μείωσε σε 57-45 στο ξεκίνημα της επανάληψης. Η τουρκική ομάδα είχε συνέλθει και στο 30΄ το σκορ έγινε 66-57. Ο Παναθηναϊκός ήξερε πια ότι δεν μπορούσε και περιορίστηκε σε μια νίκη γοήτρου με 85-73.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 53-35, 66-57, 85-73

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 28 (12ρ., 7ασ.), Λύμουρα 7 (7ασ.), Σταχ 4, Χολμς 25 (9ρ., 5ασ.), Κάιζερ 21, Κωτούλα, Μπουντούρη, Χατζηνικολάου.

ΧΑΤΑΪΣΠΟΡ (Μπας): Έλενμπεργκ-Ουίλεϊ 30, Αλαντάγκ, Ακγκούν 3, Οκτέν 6 (10ρ.), Μπράουν 16 (10ρ.), Γκορίνι 11, Ακμπάς 7, Εμιρτεκίν.

Η τελική βαθμολογία του ομίλου: Πολκοβίτσε 11, Γένισεϊ 9, Χατάι, Παναθηναϊκός 8.

* H Ελένη Καπογιάννη μετά το ματς είπε: «Ο στόχος μας για το αποψινό ματς ήταν να παίξουμε για την αξιοπρέπειά μας και για τους οπαδούς μας και να τελειώσουμε την ευρωπαϊκή μας πορεία με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Βρεθήκαμε σε πολύ καλή ημέρα επιθετικά και δεν ήταν τυχαίο. Είχαμε δουλέψει πολύ καλά απέναντι στη ζώνη τους και είχαμε ασχοληθεί πολύ με αυτό στην προπόνηση και για αυτό ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Δεν είναι τυχαίο ότι ο αντίπαλος κόουτς αναγκάστηκε να αλλάξει την άμυνά του. Στο δεύτερο ημίχρονο μας πίεσαν όπως αναμενόταν ωστόσο κρατηθήκαμε.

Συγχαίρω τις παίκτριες μου για την εμφάνιση και για το γεγονός ότι σε μεγάλο βαθμό ακολουθούσαν αυτά που τους λέγαμε από τον πάγκο ακόμα και όταν είχε επέλθει η κούραση για αυτές. Αφιερώνω αυτή τη νίκη στους οπαδούς μας και τους χρειαζόμαστε εν όψει της συνέχειας».