Ερυθρός Αστέρας - Ολυμπιακός 70-78: Και μαθηματικά στις «32» του EuroCup γυναικών!

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του EuroCup

Ο Ολυμπιακός καλύτερος πήρε τη νίκη στο Βελιγράδι κατά του Ερυθρού Αστέρα με 78-70 και μαζί την πρόκριση στους «32» του EuroCup γυναικών! Οι «ερυθρόλευκες» του Πειραιά δεν είχαν ιδιαίτερο άγχος, καθώς έπαιρναν την πρόκριση και με ήττα μέχρι 15 πόντους. Ήθελαν όμως τη νίκη για να διατηρήσουν τις ελπίδες τους και για την 1η θέση του ομίλου.

Πρώτες σκόρερ του Θρύλου οι Σταμολάμπρου (17π.) και Βίτολα (15π.). Έκανε ντεμπούτο η Πλουφ με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο μπροστά (39-34) αν και βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα. Ο Ερυθρός Αστέρας μετά το αρχικό προβάδισμα του Ολυμπιακού (5-10) πήρε τα ηνία και έκλεισε την α΄ περίοδο προηγούμενος με έξι πόντους (24-18). Οι Σέρβες είχαν τον έλεγχο μέχρι και τα μέσα της β΄ περιόδου (29-23), εκεί όμως τα κορίτσια του Ολυμπιακού ανέκαμψαν και με ένα πολύ καλό σημείο (14-0 σερί για το 29-37) κατόρθωσαν να πάνε στα αποδυτήρια μπροστά (39-34). Οι «ερυθρόλευκες» του Πειραιά είχαν 6/10 τρίποντα στο πρώτο μισό, ενώ οι ομόχρωμες του Βελιγραδίου 5/20…

Ο Ερυθρός Αστέρας προσπέρασε και πάλι στην επανάληψη (40-39), αλλά τα κορίτσια του Θρύλου δεν έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και έκαναν το 40-45. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και στο 30΄ είχε προβάδισμα έξι πόντων (53-59). Οι αθλήτριες του Ζίμπαρτς επέβαλαν την κυριαρχία τους στην τελευταία περίοδο και πήγαν στο +12 (62-74). Η νίκη ήρθε με 78-70!

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 34-39, 53-59, 70-78

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Βούκοβιτς): Ναούμτσεφ, Κάτανιτς 12 (8ρ., 6ασ.), Μπόγιοβιτς 15, Μίσελιτς 11 (7ρ.), Γιοβάνοβιτς 5, Έλιοτ 3, Σβαγκμέγιερ 13, Γιάνκοβιτς 11.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 17 (5ασ.), Σταμάτη 6, Νικολοπούλου 10 (8ρ., 6ασ., 3κλ.), Δίελα, Βίτολα 15 (8ρ.), Πλουφ 13 (7ρ.), Τόλφρι 11, Αλεξανδρή 2, Χάμπλιν 4.

• Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μπίντγκοζ υποδέχεται αύριο τη Ναντέζντα. Η βαθμολογία: Ναντέζντα 4-0, Ολυμπιακός 4-1, Ερυθρός Αστέρας 1-4, Μπίντγκοζ 0-4. Η επόμενη αγωνιστική (τελευταία): Ολυμπιακός – Ναντέζντα, Ερυθρός Αστέρας – Μπίντγκοζ (1/12).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Μάρτιν Ζίμπαρτς: «Ήταν μια δύσκολη νίκη, όπως περιμέναμε και είχαμε προετοιμαστεί. Οι παίκτριές μου έμειναν ήρεμες, ακόμη και στις δύσκολες στιγμές του αγώνα. Πήραμε έτσι τη νίκη και προχωράμε στον επόμενο γύρο του EuroCup».

Αγγελική Νικολοπούλου: «Ξέραμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Μην ξεχνάμε ότι ήταν και το πρώτο ευρωπαϊκό μας παιχνίδι μετά τη διακοπή για την Εθνική. Καταφέραμε και πετύχαμε το στόχο μας και αυτό μας αρκεί. Δείξαμε χαρακτήρα και πήραμε τη νίκη. Τώρα από εδώ και πέρα αφήνουμε τα πανηγύρια και τις χαρές και συγκεντρωνόμαστε γιατί έχουμε ένα σημαντικό παιχνίδι μπροστά μας (σ. το ντέρμπι πρωταθλήματος με τον Παναθηναϊκό) το οποίο οφείλουμε να κερδίσουμε».