Νίκη Ιωνικού, με κορυφαίο τον Χουγκάζ, αλλά δίχως αντίκρισμα, επί της Σπόρτινγκ Λισσαβώνας (93-79)!

Ο, αποκλεισμένος, ήδη, Ιωνικός ολοκλήρωσε τις υποχρέωσεις του στον 6ο όμιλο του FIBA Europe Cup επικρατώντας της Σπόρτινγκ Λισσαβώνας με 93-79, εντός έδρας

Ούτε η απουσία του τεχνικού του Κούρο Σεγκούρα (λόγω ασθένειας, με τον Θανάση Γιαπλέ να τον αντικαθιστά) ούτε ότι ήταν, ήδη αποκλεισμένος, πτόησε τον Ιωνικό τπου επικράτησε της, πρωτοπόρου του 6ου ομίλου, Σπόρτινγκ Λισαβόνας, με 93-79, στο κλειστό του Πλάτωνα κι ολοκλήρωσε με δεύτερη, διαδοχική νίκη (και συνολικά τρεις επιτυχίες) την παρουσία του στο FIBA Europe Cup.

Με πρώτο σκόρερ τον Χουγκάζ των 28 πόντων, που συνεπικουρείτο από τον Γιουτζίν Τζέρμαν (23) η ομάδα της Νίκαιας αξιοποίησε την υπεροχή της στις δύο πλευρές του παρκέ, κόντρα στην σίγουρα πρωτοπόρο (κι αδιάφορη) του ομίλου.

Στο πρώτο 10λεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά με τον Ιωνικό να προηγείται 4π.. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, παρά το ελλιπές ρόστερ, εκτόξευσαν τη διαφορά ως το +18 (με ένα 15-0) χάρη σε Χουγκάζ και Τζέρμαν.

Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, πλησίασαν λίγο, ωστόσο ο Ιωνικός διαχειρίστηκε το προβάδισμα του κι ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο με 17 πόντους διαφορά έχοντας πάει τη διαφορά και στους 19 (τη μεγαλύτερη του αγώνα). Έτσι το τελευταίο κομμάτι του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σούσλοφ, Μιτρόβσκι, Κεγίτσι

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Αρσενόπουλος 5 (1), Χατζηκυριάκος 6 (2), Χουγκάζ 28 (2/2 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 11 ρ. 3 ασ., 1 κ.λ., 1 κοψ., 2 λ), Τζέρμαν 12 (9/12 δίποντα, 8 ρ. 3 ασ. 2 κλ., 7 λ.) , Γκιουζέλης 8 (2), Κολοβέρος 9 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μουσταφά 5 (6 ριμπάουντ), Όουενς 9 (4/6 δίποντα, 12 ριμπάουντ).

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΣΑΒΩΝΑΣ: Φοφανά 6 (2), Αραούχο 2, Καρντόσο 3 (1), Μαχάδο 4, Ρελβάο 4, Βεντούρα 16 (5/8 δίποντα, 3 ασίστ), Ντάουνς 6, Μάρτιν 6, Μοντέιρο 5 (1), Ομλίντ 10 (2/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Πάτον 11 (3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 6

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 20/33 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 20/32 βολές, 51 ριμπάουντ (41+10), 20 ασίστ, 17 λάθη, 10 κλεψίματα, 4 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Σπόρτινγκ: 18/40 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 22/29 βολές, 37 ριμπάουντ (28+9), 11 ασίστ, 12 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 τάπα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 52-36, 73-55, 93-79