Μόρναρ - Ηρακλής 88-65: Νέα ήττα ο «Γηραιός» στο FIBA Europe Cup (pic)

Νέα ήττα για τον Ηρακλή στο FIBA Europe Cup, από τη Μόρναρ στο Μαυροβούνιο με 88-65

Την τρίτη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες στον 5ο Όμιλο του FIBA Europe Cup γνώρισε απόψε ο Ηρακλής, καθώς έχασε και στο Μαυροβούνιο από τη Μόρναρ με 88-65. Άσχημο το ντεμπούτο του Στέργιου Κουφού στον πάγκο του «Γηραιού».

Ο Ηρακλής έκανε πολύ καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 8-0 και 13-5, δεν είχε όμως ανάλογη συνέχεια, αφού η Μόρναρ ανέβασε στροφές και προσπέρασε με 25-24 με τη λήξη του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο στα χέρια τους και ανώτεροι στη β΄ περίοδο μπόρεσαν να ξεφύγουν στο σκορ. Το ημίχρονο βρήκε τη Μόρναρ να προηγείται με δέκα πόντους (47-37).

Οι Μαυροβούνιοι ήταν κυρίαρχοι και στο ξεκίνημα του β΄ μέρους, ανεβάζοντας τη διαφορά στους δεκαπέντε πόντους (58-43). Στο 30΄ ο Ηρακλής ήταν πίσω με 69-52 και δεν έδειχνε ικανός να ανατρέψει την κατάσταση.

Όπως κι έγινε, με τη Μόρναρ να κάνει ό,τι θέλει και στο τελευταίο δεκάλεπτο και να παίρνει τη νίκη δια περιπάτου με 88-65.

• Αρκετοί φίλοι του Ηρακλή βρέθηκαν στην Sports Hall Topolica, αλλά έφυγαν απογοητευμένοι απ΄ το αποτέλεσμα…

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 47-37, 69-52, 88-65

ΜΟΡΝΑΡ (Παβίσεβιτς): Ντέιβις 15, Γκόρντιτς 16 (10ασ.), Μάρλτζουκιτς, Μόσλεϊ 9, Ζιβάνοβιτς, Γέρεμιτς 9, Λάζιτς 8 (12ρ.), Λιούις 10, Μίτσοβιτς 13 (10ρ.), Μίκοβιτς 2, Ρακότσεβιτς 6, Σέχοβιτς.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κουφός): Αγραβάνης 9 (8ρ.), Ντάγκλας 16, Φίλλιος 6, Χαριτόπουλος 2, Τέιλορ 2, Ντάνιελς 5, Κουζέλογλου 11, Λιντς 6, Παπαδάκης 2, Γούλριτζ 6.