Μινσκ - Περιστέρι 87-85: Λύγισαν στην παράταση οι «κυανοκίτρινοι»

To Περιστέρι για το FIBA Europe Cup έχασε από τη Μινσκ στην παράταση με 87-85

Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι, το Περιστέρι ηττήθηκε στη Λευκορωσία από τη Μινσκ με 87-85 στην παράταση, για την 1η αγωνιστική του 7ου ομίλου του FIBA Europe Cup.

Το Περιστέρι μπήκε καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 13-2. Οι Λευκορώσοι ωστόσο ανέβασαν την απόδοσή τους στη συνέχεια και το α΄ δεκάλεπτο έκλεισε με το ματς στο καλάθι (23-25). Η Μινσκ ισοφάρισε 28-28 στη β΄ περίοδο και προσπέρασε με 33-32. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 49-40.

Τα πράγματα χειροτέρεψαν για το Περιστέρι στην επανάληψη. Η Μινσκ μπήκε φουριόζα και προηγήθηκε με 60-47. Οι «κυανοκίτρινοι» δεν είχαν καθόλου ρυθμό και είδαν τους αντιπάλους τους να ξεφεύγουν κι άλλο (68-50). Το Περιστέρι έκανε την αντεπίθεσή του στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και μείωσε σε 70-62. Ήταν η σειρά της Μινσκ να μπλοκάρει επιθετικά και η αθηναϊκή ομάδα πλησίασε ακόμη περισσότερο (70-67). Ο Πέτεγουεϊ έκανε το 70-69, για να έρθει στο 36΄ το πρώτο καλάθι της Μινσκ στη δ΄ περίοδο! Στο δραματικό φινάλε ο Σαλούστρος ισοφάρισε 73-73 και το Περιστέρι προσπέρασε με 75-76 με γκολ φάουλ του Πέτεγουεϊ! Μια βολή του Κατσίβελη για το 75-77 και ο Κλαρκ ισοφάρισε για τη Μινσκ. Ο Πέτεγουεϊ πήρε το τελευταίο σουτ αλλά δεν τα κατάφερε και το ματς πήγε στην παράταση.

Θρίλερ και στο έξτρα πεντάλεπτο, με τον Μπλίζνιουκ να δίνει το προβάδισμα στη Μινσκ (87-85 στα 20΄΄). Ο ΜακΚρι αστόχησε στο τρίποντο της νίκης στα 6΄΄ και η Μινσκ πήρε τελικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 49-40, 70-56, 77-77 (κ.α.), 87-85

ΜΙΝΣΚ (Βέργκουν): Μπελιάνκου 13, Μπλίζνιουκ 7, Κλαρκ 15, Παράλιου, Τραστσινέτσκι 7, Ντοντού 2, Ερνάντεζ 10 (8ρ.), Γιάνκοβιτς 8, Σταμπρούσκι, Άπσο 14, Ουόρνερ 11 (8ασ.).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Μπράουν 14, Κατσίβελης 4, ΜακΚρι 14, Πέτεγουεϊ 20, Σαλούστρος 5 (9ρ.), Χρυσικόπουλος 8, Μίλερ 11 (6ασ.), Μωραϊτης 4, Μορέιρα 5.