Γαλλία: Κυπελλούχος η Βιλερμπάν - Νίκησε στον τελικό την Ντιζόν 77-61

Η Βιλερμπάν κατέκτησε το Κύπελλο Γαλλίας, νικώντας στον τελικό του «Παλέ Ντε Μπερσί» την Ντιζόν με 77-61 το βράδυ του Σαββάτου (24/4).

Η Βιλερμπάν είναι από το βράδυ του Σαββάτου (24/4) η Κυπελλούχος Γαλλίας για την αγωνιστική περίοδο 2020-21.

Η ASVEL επικράτησε της Ντιζόν με σκορ 77-61 στον τελικό που διεξήχθη στο «Παλέ Ντε Μπερσί» του Παρισιού.

Η νικήτρια κατέκτησε έτσι το 11ο Κύπελλο της ιστορίας της, την ώρα που η Ντιζόν απέτυχε να σηκώσει το τρίτο τρόπαιο στη διαχρονική παρουσία της στον θεσμό, μένοντας στα δύο.

Στα του αγώνα, η Ντιζόν ξεκίνησε καλύτερα τον τελικό, αλλά με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 16-14 και από εκείνη τη στιγμή κι έπειτα δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμα. Μάλιστα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +10 (41-31). Η Ντιζόν στο τρίτο δεκάλεπτο ισορρόπησε τον αγώνα και η περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη 18-18 (59-49). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ωστόσο η ομάδα της Λιόν δεν άφησε την κατάσταση να ξεφύγει από τα χέρια της και με ώριμο παιχνίδι διεύρυνε τη διαφορά στο +17 (67-50 στο 34'), για να πάρει τελικά τη νίκη και την κούπα με το τελικό 77-61.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Ντιό, Φαλ 11 (6 ριμπάουντ, 6 κοψίματα, MVP του τελικού), Νουά 5, Λάιτι 4, Κόουλ 6, Ερτέλ 18 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Καουντί 10, Λακόμπ 9, Χέις, Μπακό 4, Γιαμπουσέλε 10 (8 ριμπάουντ), Στράζελ.

ΝΤΙΖΟΝ: Σάιμον 8, Βάνγουιν 9 (6 ριμπάουντ), Χόλστον 14, Κασάνγκ, Ζουλιέν 16, Τζόνσον 1, Ρόμπινσον 6, Ροτζέφσκι, Ντικότ, Αλίνγκ 5, Λουμ 2, Γκαλιού.