Ολυμπιακός-Λαύριο 110-72: Πλουραλιστικός και με ένταση ενόψει ΤΣΣΚΑ (Highlights)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 110-72 του Λαυρίου, σε φιλικό αγώνα που έδωσε στο ΣΕΦ. Έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ ο Βεζένκοφ με 22 πόντους.

Καλό και δυνατό φιλικό τεστ ενόψει του αγώνα με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας την Πέμπτη (25/2) στο ΣΕΦ είχε ο Ολυμπιακός κόντρα στο Λαύριο κερδίζοντας με 110-72. Οι Πειραιώτες έβαλαν ένταση και είχαν αρκετές καλές στιγμές στο παιχνίδι, ενώ έξι παίκτες τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων.

Στα του αγώνα, το Λαύριο ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, έτρεχε σε κάθε ευκαιρία και είχε καλά τελειώματα κοντά στο καλάθι του Ολυμπιακού, για να προηγηθεί με 7-12, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με τον Λαρεντζάκη να εκτελεί, τον Σλούκα να γίνεται δημιουργικός και να συνεργάζεται ιδίως με τον Βεζένκοφ, γρήγορα έφεραν τα πάνω- κάτω. Αρχικά, ισοφάρισαν το σκορ με 17-17 και στη συνέχεια, με τον ΜακΚίσικ να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση προηγήθηκαν με 24-20. Έκλεισαν δε το 1ο δεκάλεπτο με 26-23, ύστερα από άλεϊ ουπ πάσα του Σλούκα στον Ζαν-Σαρλ.

Οι Πειραιώτες όχι απλά παρέμειναν σοβαροί, αλλά μπήκαν πιο δυνατά στο 2ο δεκάλεπτο, με τους αρχηγούς στην 5άδα. Πρίντεζης και Σπανούλης είχαν μεγάλη συγκομιδή στο 15-2 επιμέρους σκορ που έτρεξε ο Ολυμπιακός για το 41-25. Χαραλαμπόπουλος και Σπανούλης δεν άργησαν να φτάσουν τη διαφορά στους +20 πόντους, για το 48-27, ωστόσο το Λαύριο έβγαλε αντίδραση. Επανήλθε η πρώτη 5άδα, ο Ντιαλό είχε πρωτοβουλίες, ενώ τρέχοντας στο τρανζίσιον μείωσε σε 48-35. Ο κόουτς Μπαρτζώκας είχε βάλει και τον Χρηστίδη στο «5», εν τη απουσία του Μάρτιν. Χαραλαμπόπουλος και Πρίντεζης «απάντησαν» για το 56-39 (30-16 επιμέρους) με το οποίο ολοκληρώθηκε το 2ο δεκάλεπτο.

Οι Πειραιώτες παίζοντας με ένταση, συνέχισαν δυνατά στο παιχνίδι με τον Βεζένκοφ να παίρνει πρωτοβουλίες στην επίθεση και να κάνει το 62-41, ενώ λίγο αργότερα ο Σλούκας διαμόρφωσε το σκορ σε 70-48. Το9 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με πολύ ωραία άλεϊ ουπ φάση από τους Σλούκα και Ζαν-Σαρλ με τον Γάλλο να κερδίζει καλάθι και φάουλ, για το 81-53 (25-14 επιμέρους).

Το Λαύριο στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου μείωσε σε 83-60, αλλά Σπανούλης και Ζαν-Σαρλ γρήγορα ανέβασαν τη διαφορά στους 30 πόντους για το 90-60. Ο Χρηστίδης σκόραρε κοντά στο καλάθι (για το 97-70, ο κόουτς Μπαρτζώκας έριξε στο παρκέ και τον Κολοβέρο, ενώ ο Χαραλαμπόπουλος ήταν αυτός που έκανε το 100-70. Τελικό σκορ 110-72.

Έξι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν διψήφιοι σε αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ τον Βεζένκοφ που είχε 22 πόντους. Ο Ζαν-Σαρλ είχε 14 πόντους, από 13 είχαν Σλούκας, Χαραλαμπόπουλος, Σπανούλης και Πρίντεζης. Ο Λαρεντζάκης είχε 9, από 4 οι Έλις και Χρηστίδης, 3 ο Κολοβέρος και 2 ο ΜακΚίσικ. Δεν σκόραρε ο Τζένκινς ενώ δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Χάρισον.

Για το Λαύριο 14 είχε ο Ντιαλό, 12 ο Ανοσίκε, και από 11 οι Κάρτερ και Ντέιβις.

Τα Δεκάλεπτα: 26-23, 56-39, 81-53, 110-72.