Στρασμπούρ- Περιστέρι 77-57: «Βατερλώ» στη Γαλλία… (highlights)

Παίζοντας πολύ κακό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι έχασε με 77-57 από τη Στρασμπούρ στη Γαλλία για την 3η αγωνιστική του BCL

Το Περιστέρι είναι σε… κακό φεγγάρι, καθώς μετά την ήττα από το Λαύριο στη Basket League ήρθε νέα ήττα, αυτή τη φορά στη Γαλλία με 77-57 από τη Στρασμπούρ για την 3η αγωνιστική του BCL.

Οι Περιστεριώτες στο πρώτο μέρος είχαν καταφέρει να κρατήσουν τους αντιπάλους τους στην επίθεση, παίζοντας αρκετά καλά στην άμυνα (24-21 στο 14’) και έκλεισαν το δεύτερο δεκάλεπτο με 36-34.

Στη συνέχεια όμως… εξαφανίστηκαν από το παρκέ. Πολλά λάθη, κακές επιστροφές στην άμυνα, αργές αντιδράσεις και άστοχα σουτ χαρακτήρισαν το παιχνίδι τους και οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την ευκαιρία.

«Πάτησαν το γκάζι» και με τον Μπόχατσικ να είναι το «βαρύ πυροβολικό» τους προηγήθηκαν με 17 πόντους (65-48 στο 33’) βάζοντας τις βάσεις για την επικράτησή τους.

Το Περιστέρι αδυνατούσε να αντιδράσει και να βρει λύσεις στα πολλά αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετώπιζε κι έτσι η Στρασμπούρ έφτασε άνετα στη νίκη με το τελικό 77-57.

Σοκαριστική η διαφορά στα ριμπάουντ με τους Γάλλους να παίρνουν 46 και το Περιστέρι μόλις 24…

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 36-34, 56-44, 77-57.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Τουοβί): Μπόχατσικ 21 (3/7 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καβαλιέρε 8, Τζέφερσον 8 (2/13 σουτ, 2/2 βολές, 7 ασίστ), Λάνσντοουν 12 (1), Μορίν 9 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόλσον 9 (1/4 τρίποντ), Ιζούντου, Μέιγ, Γουέινραϊτ 10 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μπουρούσης 3, Γκρέι 13 (3/5 τρίποντα), Πέτεγουεϊ 16 (5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 0/1 βολή), Σαλούστρος 4, Βασιλόπουλος 2, Αθηναίου, Κρόκετ 7 (1), Χάροου 2 (1/6 σουτ), Τζόουνς 6 (2/7 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΛιν 4.