Με κορυφαίο τον Φόστερ (7 τρίποντα) ο Παναθηναϊκός νίκησε 110-102 την Άλμπα Βερολίνου

Ο Αμερικανός Μάρκους Φόστερ σκόραρε 29 πόντους και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη επί των Γερμανών της Άλμπα Βερολίνου στην παράταση.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ελάχιστα βελτιωμένος σε σχέση με το πρώτο ματς στο Κάουνας και επικράτησε με 110-102 της Άλμπα Βερολίνου στην παράταση (92-92 κ.αγ.) καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στο τουρνουά.

Το «τριφύλλι» στο πρώτο μέρος είχε μεν «σκαμπανεβάσματα» στην απόδοσή του, αλλά με τον Νέντοβιτς να είναι ξανά πολύ καλός και τον Φόστερ παραγωγικός στην επίθεση είχε καταφέρει να κρατά το προβάδισμα έναντι των Γερμανών.

Οι «πράσινοι» ήταν σαφώς βελτιωμένοι στην αμυντική τους λειτουργία, αν και υπήρχαν πολλά κενά διαστήματα που τους ανάγκαζαν να χάνουν τις διαφορές που έπαιρναν.

Πάντως τελείωσαν το πρώτο μέρος με 49-43 έχοντας αλάνθαστο στην επίθεση τον Φόστερ 14 (1/1 δίπ., 4/4 τρίπ.), αλλά κακό στην άμυνα.

Στο β' μέρος ο Παναθηναϊκός ήταν καλός στην άμυνα, δεν μπορούσε να βρει αλληλοκαλύψεις και αυτοματισμούς, είχε τον Ουάιτ αρνητικό και οι Νέντοβιτς, Τζάκσον ξανά ήταν το «σημείο αναφοράς» στην επίθεση.

Μάλιστα προηγήθηκε με 77-71 στο 33’, αλλά με επιμέρους σκορ 9-2 η Άλμπα πέρασε και μπροστά με 82-79 στο 36’.

Στα 45’’ ο Σίβα με τρίποντο έδωσε προβάδισμα (92-91) στους Γερμανούς και στα 6,7’’ ο Παπαπέτρου με ½ βολές ισοφάρισε (92-92) με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί οι «πράσινοι» με τον Φόστερ και τον Τζάκσον να ευστοχούν σε δύο τρίποντα κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 105-99 στο 3’ και έφτασαν στην επικράτηση με το τελικό 110-102.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 43-49, 65-68, 92-92 (κ.αγ.) 102-110

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Λο 17 (3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Σίβα 13 (3/10 σουτ, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Γκιφάι 14 (3), Μάτισεκ 2, Σνάιντερ, Νίκιτς 1, Ολίντε 7 (1), Τίμαν 21 (7/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκρέιντζερ 13 (1), Σίκμα 14 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 6 (4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 1, Όγκαστ 12 (6/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 19 (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ασίστ), Κασελάκης 3 (1), Καλαϊτζάκης 4, Φόστερ 29 (4/5 δίποντα, 7/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νέντοβιτς 19 (4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ουάιτ 2, Μήτογλου 2 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μπεντίλ 4, Τζάκσον 9 (1 τρίποντο, 8 ασίστ, 3 λάθη).