Ανατροπή για τη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλο και 1-0!

Από του... χάρου τα δόντια γλίτωσε η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου που κέρδισε με ανατροπή τη Χάποελ Τελ Αβίβ και έκανε το 1-0 στα προημιτελικά της λίγκας του Ισραήλ

Αν υπάρχει… Θεός του μπάσκετ, σίγουρα αυτός ήταν το βράδυ του Σαββάτου (18/7) με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε το 1-0 στα προημιτελικά της ισραηλινής λίγκας, καθώς κέρδισε με 67-66 τη Χάποελ Τελ Αβίβ.

Η Μακάμπι ήταν πίσω στο σκορ στο 3ο δεκάλεπτο με 56-47, αλλά στην 4η περίοδο μπήκε με ένα 11-0 και ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση. Με δυόμιση λεπτά να απομένουν το ματς ήταν 62-62, αλλά στο τέλος μίλησε η εμπειρία και η ποιότητα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Για την Μακάμπι καλύτεροι ήταν οι Αβντίγια (10π., 8ρ.), Ζούσμαν (12π., 9ρ.) ενώ ο Ουίλμπεκιν ήταν άστοχος (10π. με 2/11 σουτ).