Σπόρτινγκ - Ολυμπιακός 75-81: Ρεκόρ και ιστορία γραμμένη με «ερυθρόλευκα» γράμματα

Ένα ανεπανάληπτο ρεκόρ κατάφερε να πετύχει η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού στα Πατήσια, αφού νίκησε τον Σπόρτινγκ με σκορ 81-75 σημειώνοντας την 120η διαδοχική νίκη της στην Ελλάδα.

Η Μπασάρα Γκρέιβς με 21 πόντους ήταν η κορυφαία του παρκέ ενώ την ακολούθησε η Σταμάτη με 18. «Διψήφια» και η Νικολοπούλου με 12 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκες» κατέρριψαν το ρεκόρ του Αθηναϊκού που είχε 119 νίκες. Παράλληλα, αυτή ήταν και η 103η νίκη του Ολυμπιακού στην Α1 γυναικών και θέλουν άλλες δύο προκειμένου να καταρρίψουν και αυτό το ρεκόρ που διατηρεί ο Αθηναϊκός.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με τις Τόμας, Σταμάτη, Γέμελος, Γκρέιβς και Γιουρτσένκοβα με -τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο πρώτο τρίλεπτο (7-7). Η Γκρέιβς πραγματοποίησε το 9-9 και η Σταμάτη το 11-11 και το 14-16 με τρίποντο, με τις γηπεδούχες να είναι ανταγωνιστικές στο α’ δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με δύο πόντους έπειτα από δίποντο της Γκρέιβς (19-21, 2:32 για το δεκάλεπτο) και με τρίποντο της Σταμολάμπρου και δίποντο της Νικολοπούλου με έξι (20-26). Η περίοδος έκλεισε στο 27-28, με τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος και να έχει προβλήματα στην άμυνά του.

Με γκολ φάουλ της Σταμολάμπρου ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, ενώ η Γκρέιβς έκανε το 29-33 με βολές. Το Σπόρτιγκ μείωσε στον πόντο (32-33), η Τόμας πέτυχε δύο βολές, όπως και η Γέμελος (34-37), με την Ρέιμερ να σκοράρει για το 36-37 με τεσσερα λεπτά για το ημίχρονο. Η Σταμάτη «χτύπησε» από τα 6,75μ για το 36-41, οι γηπεδούχες πλησίασαν στο σκορ ξανά (40-41) και η Νικολοπούλου πραγματοποίησε το 40-44 με τρίποντο. Η Γκρέιβς με βολές έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ στο 40-46, με τον Ολυμπιακό να έχει 5/15 προσπάθειες στο τρίποντο και 45% στο δίποντο.

Η Αμερικανίδα σέντερ του Θρύλου πέτυχε το πρώτο καλάθι της ομάδας στο 44-48, ενώ έκανε και το 46-50, με την Σταμάτη να βάζει ένα ζευγάρι δύο βολών για το 46-53. Η άμυνα του Ολυμπιακού δυνάμωσε και η Γέμελος μετά από κλέψιμο και λέι απ έφτασε την αναμέτρηση στο +9 (46-55) για την ομάδα της. Οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα 5-0 σερί, η Σταμολάμπρου πέτυχε το τρίποντο για το 51-58, με 1:36 για το τέλος της περιόδου. Η Γέμελος στην επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού «έγραψε» το 53-60 και η Κοσμά έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους (53-63). Το δεκάλεπτο έληξε στο 54-63, με τον Θρύλο να απέχει 10 αγωνιστικά λεπτά από τις 120 συνεχόμενες νίκες σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

Το Σπόρτιγκ πλησίασε με την έναρξη της τελευταίας περιόδου (61-63) με ένα 9-0 σερί το οποίο έκοψε η Σταμάτη με ντράιβ. Η Τόμας στο τρανζίσιον έκανε το 61-67 και αργότερα το 63-69, με την Σταμάτη να σκοράρει από τα 6,75μ για το 63-72. Από τις βολές της Τόμας και το λέι απ της Νικολοπούλου το ματς έφτασε στο 65-76, με την Ελληνίδα γκαρντ να σκοράρει με γκολ φάουλ και για το 67-79. Και πάλι οι γηπεδούχες πλησίασαν (71-79) με 1:20 για τα τέλος του παιχνιδιού, η Τόμας αστόχησε σε ένα ζευγάρι βολές και η Νικολοπούλου με ντράιβ έγραψε το 73-81, με τον Θρύλο να παίρνει το ματς και να σπάει το ρεκόρ του Αθηναϊκού φτάνοντας τις 120 σερί νίκες σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-28, 40-46, 54-64, 75-81

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ (Σόφτσης): Κοίλια, Μούρερ 25 (15/17 βολές, 5/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Γούναρη 12 (3/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Σαλιάι 2, Ιωαννίδου 3 (1/5 τρίποντα), Ανωγειαννάκη, Ράιμερ 20 (2/5 δίποντα, 9/19 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόστοβιτς 13 (5 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 9 (2/9 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σταμάτη 18 (4/8 τρίποντα), Σπυριδοπούλου (9 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 12 (1), Σωτηρίου 2, Γκρέιβς 21 (7/8 βολές, 7/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γέμελος 7 (2/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούκα, Κοσμά 3 (1), Σταμολάμπρου 9 (2)