Όρθιος στην Πυλαία (63-64)

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να απειλήσει το αήττητο σερί του Ολυμπιακού στην Α1 γυναικών, όμως οι "ερυθρόλευκες" έφυγαν νικήτριες από την Πυλαία με 63-64. 63η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Κώστα Μίσσα

υναικεία ομάδα του Ολυμπιακού πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την Πυλαία, καθώς στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος νίκησε τον ΠΑΟΚ με 64-63.

Η 16η αγωνιστική της Α1 Γυναικών έκρυβε παγίδες για τις νταμπλούχες Ελλάδας, καθώς ο "Δικέφαλος" παραλίγο να σταματήσει το αήττητο σερί τους στις εγχώριες διοργανώσεις. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κοίταξε στα μάτια τις "ερυθρόλευκες" σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και ακούμπησε μία νίκη, η οποία θα είχε ιστορικό χαρακτήρα. Το σύνολο του Κώστα Μίσσα, όμως, άντεξε και πήρε τη νίκη με 64-63 και αύξησε το αήττητο σερί που τρέχει στις εγχώριες διοργανώσεις σε 63-0. Ο "Δικέφαλος" στο φινάλε απώλεσε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, καθώς η Λιούις είχε 1/2 βολές, ενώ νωρίτερα η Μάλτση είχε γράψει με τον ίδιο τρόπο το 62-64.

Οι γηπεδούχες από την αρχή της αναμέτρησης έδειξα τις διαθέσεις του στέλνοντας και το μήνυμά τους για το τι θα ακολουθούσε. Οι ομάδες στην πρώτη περίοδο συμβάδιζαν στο σκορ και η συμπλήρωση των 10' βρήκε τον Ολυμπιακό στο +2 (16-18). Ο ΠΑΟΚ ανέβασε κι άλλο την απόδοσή του στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς όχι μόνο δεν άφησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει, αλλά βρέθηκε ακόμα και στο +5 (31-26) κι εντέλει πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 36-34.

Ο "Δικέφαλος" συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου, αλλά στο φινάλε της οι "ερυθρόλευκες" αντεπιτέθηκαν για το 49-50 (30').

Το... θρίλερ συνεχίστηκε ως το τέλος, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει σερί 5-0 για το 54-52 (32΄) και την Αλμπάνεζ να ευστοχεί σε τρίποντο για το 59-56 στα μισά της τέταρτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός απάντησε για το 59-61 (61΄) με την Σταμάτη (3π.) και την Καλτσίδου (2/2 β.). Η Λιούις με έμμεσο τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (62-61), αλλά η Καλτσίδου έγραψε το 62-63. Η κατοχή της μπάλας 45'' πριν από το τέλος έπειτα από άμυνα της Μάζιτς πέρασε στον Ολυμπιακό και η Μάλτση με 1/2 βολές έγραψε το 62-64. Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά η Λιούις είχε 1/2 βολές (63-64) και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα:16-18, 36-34, 49-50, 63-64
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός):Στεργίου, Λύμουρα 7, Μαγαλιού 6 (2), Μάλαρντ 10, Τράντα 3 (1), Λιούις 16, Αλμπάνεζ 21 (2)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας) :Μάζιτς 10 (3/7 δίπ., 5 ριμπ), Σταμάτη 3 (1), Σπυριδοπούλου 4 (2/2 διπ), Χατζηνικολάου 4 (9 ασ.), Μάλτση 11 (2 κλεψ.), Μπαλτά, Νικολοπούλου, Χαλιβέρα, Σωτηρίου 4 (2/3 δίπ., 1 κοψ.), Καλτσίδου 19 (6/11 δίπ., 4/5 βολ. 7 ριμπ., 2 ασ., 1 κοψ.), Αντερσον 7 (3/6 δίπ.), Μακόλι 2.