Ολυμπιακός - Σπόρτιγκ 89-53: Νίκη με «σπασμένα» φρένα

Η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στη Σπόρτιγκ για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Την 109η νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις κατέκτησε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού που νίκησε το Σπόρτιγκ με 89-53 στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας.

Από την αρχή της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκες» είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου ξέφυγαν με δέκα πόντους διαφορά (14-4). Ο ρυθμός συνεχίστηκε σε υψηλά στάνταρ για τις γηπεδούχες που έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο συν 20 (53-33) με 9/15 τρίποντα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν αρκετά στο σκοράρισμα κάτι που ευνόησε την ομάδα του Γιώργου Παντελάκη που κράτησε το προβάδισμα της σε διψήφια διαφορά.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να κατακτά το 93ο ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου με 17 πόντους, ενώ ακολούθησε η Αγγελική Νικολοπούλου με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 53-33, 70-39, 89-53.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 10 (2/3 διπ., 4 ασ.), Σταμάτη 8 (2/3 τρ.), Αυτζή 3 (1/3 τρ., 2 ασ.), Σπυριδοπούλου 10 (5/6 δίπ., 4 ριμπ.), Παυλοπούλου 8 (2/2 τρ., 3 ασ.), Νικολοπούλου 12 (3/3 τρ., 2/3 τρ., 2 ριμπ.), Σωτηρίου 4 (6 ριμπ.), Τίκβιτς 9 (3/7 δίπ., 9 ριμπ.), Λίτση 2, Τζόνσον 6 (3/5 διπ., 4 ριμπ., 4 ασ., 4 κλεψ.), Κοσμά, Σταμολάμπρου 16 (4/4 δίπ., 3/8 τρίπ.

Σπόρτιγκ (Σόφτσης): Νίξινα 2, Μαγγίνα 2, Λιούις 4, Σαλιάι, Φουράκη 6, Ράιτ 11 (2), Μούρερ 26 (1), Μαρίνη.