Νίκη Λευκάδας-Ολυμπιακός 45-64: Άνετο πέρασμα από τη Λευκάδα

Η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού έφυγε με το διπλό από την έδρα της Νίκης Λευκάδας για την 18η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

Άλλη μία νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε εκτός έδρας της Νίκης Λευκάδας με 64-45.

Μετά από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και ξέφυγαν με διψήφια διαφορά.

Από την άλλη οι γηπεδούχες μπορεί να ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση αλλά στη πορεία δεν μπόρεσαν να βρουν το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι σκοράροντας μόλις τέσσερις πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκες» κράτησαν σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά η οποία έμεινε μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 20-33, 29-47, 45-64.

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ε. 1, Σύρρα, Παπαμιχαήλ 4, Γουόκερ 18, Μπαλτά 8(2), Σμιθ 6, Νάιτ 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 9(1), Σταμάτη 9(3), Αυτζή 3(1), Σπυριδοπούλου, Παυλοπούλου 3, Νικολοπούλου 7(1), Σωτηρίου 8(1), Τίκβιτς 10, Λίτσι, Τζόνσον 12, Κοσμά, Σταμολάμπρου 3(1).