Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 83-40: Kαι το ρεκόρ στο 101-0

O Oλυμπιακός διέλυσε τον ΠΑΟΚ με 83-40, συνεχίζοντας το αήττητο σερί του στην Ελλάδα στο 101-0. Ξεχώρισε η Τόμας με 18 πόντους.

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε πολύ εύκολα του ΠΑΟΚ με σκορ 83-40 στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών. Ο Ολυμπιακός δεν είχε αντίπαλο στο πρώτο δεκάλεπτο με τις αθλήτριες του Γιώργου Παντελάκη να φτάνουν την διαφορά στους 21 πόντους.

Το ίδιο έγινε και στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να περνούν στα αποδυτήρια με 34 πόντους να τις χωρίζουν. Οι «ερυθρόλευκες» κράτησαν δυνάμεις στην τρίτη περίοδο χωρίς βέβαια να πέσει η διαφορά κάτω από τους 30 πόντους, με το τελικό αποτέλεσμα να μιλάει από μόνο του. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού η Τζέσικα Τόμας με 18 πόντους, με την Παυλοπούλου να ακολουθεί με 13 πόντους.

ΣΑΡΩΤΙΚΟΣ ΚΑΙ +34

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς έχοντας στο παρκέ τις Νικολοπούλου, Τόμας, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον, με την αρχηγό της ομάδας του Πειραιά να σκοράρει για το 3-3. Η Τόμας «εκτέλεσε» ξανά από τα 6,75μ για το 6-5, πέτυχε δύο βολές και την ακολούθησε η Τίκβιτς με δίποντο για το +5 (10-5). Η Αμερικανίδα γκαρντ σκόραρε εκ νέου με την πίεση του Ολυμπιακού να εντείνεται και η Τίβκιτς κάτω από το καλάθι να διαμορφώνει το 17-7.

Η Σταμάτη με σουτ από την περιφέρεια έκανε το 20-7, η Σπυριδοπούλου δεν είχε προβλημα για ένα ακόμα δίποντο και οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν γρήγορα με 15 πόντους. Η επίθεση λειτουργούσε ιδανικά για τον Θρύλο και η Παυλοπούλου με την Σταμάτη με δύο τρίποντα έστειλαν το ματς στο 28-7 που ήταν και το σκορ του 1ου δεκαλέπτου.

Με το ίδιο πάθος μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο και προσπέρασε με 30-9, με την Σπυριδοπούλου να διαμορφώνει το 32-12 με χουκ, 7 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου.

Από τις βολές της Σωτηρίου και το τρίποντο της Παυλοπούλου ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 24 πόντους (37-13), με την Ελληνίδα γκαρντ να παίρνει το ντράιβ έπειτα από ασίστ της Σπυριδοπούλου για το 39-13. Η πίεση συνεχίστηκε, ένα κλέψιμο έφερε το λέι απ της Τόμας (41-13) με την Σπυριδοπούλου να παίρνει την σκυτάλη στο σκοράρισμα και να στέλνει την διαφορά στους 30 πόντους (43-13) με 4:20 για το τέλος του ημιχρόνου.

Το τρένο του Ολυμπιακού δεν σταμάτησε ούτε εκεί, η Τόμας έκανε το 46-14 και το 48-16, με την ομάδα του Πειραιά να μπαίνει στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 34 πόντων (51-17).

ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ

Ο Ολυμπιακός έμεινε άποντος για 3μιση λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο, η Τίβκιτς σκόραρε για το 54-22 με έμμεσο τρίποντο, με την Σταμάτη να γράφει το 56-22 με ντράιβ. Ένα ακόμα τρίποντο για τον Ολυμπιακό από την Σπυριδοπούλου έφερε το 59-24, με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 37 πόντους (61-24).

Οι «ερυθρόλευκες» κράτησαν την απόσταση πάνω από τους 30, η Τζόνσον με βολές διαμόρφωσε το 63-27, με το παιχνίδι να οδεύει στην τελευταία περίοδο με τον Θρύλο να έχει προβάδισμα 36 πόντων.

Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η Τζόνσον με λέι απ έπειτα από κλέψιμό της έκανε το 65-27. Ο ρυθμός της αναμέτρησης είχε πέσει στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας, με τις αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας πάντως να παραμένουν στο +30 καθόλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου.

Μάλιστα τέσσερις σερί πόντοι από Κοσμά και Τόμας έφεραν το παιχνίδι στο 70-29, με την Παυλοπούλου να σκοράρει για το 72-29. Η Αμερικανίδα γκαρντ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, η Λίτση πρόσθεσε άλλους δύο πόντους για το 79-36 και Αυτζή έδωσε αέρα ξανά 45 πόντων (81-36). Το τελικό 83-40 δείχνει τη διαφορά των δύο ομάδων στο παρκέ με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει αήττητος σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 28-7, 51-17, 63-27, 83-40

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 18 (5/7 διπ., 4 ριμπ.), Σταμάτη 8 (2/8 τρ.), Αυτζή 2, Σπυριδοπούλου 9 (3/6 διπ., 5 ριμπ., 3 ασ.), Παυλοπούλου 13 (2/4 διπ., 3/3 τρ., 2 ασ.), Νικολοπούλου 4 (1/1 τρ., 4 ριμπ.), Σωτηρίου 5 (1/2 τρ., 4 ριμπ.), Τίκβιτς 11 (5/7 διπ., 6 ριμπ., 2 κλεψ., 3 κοψ.), Λίτση 2, Τζόνσον 4 (6 ριμπ.), Κοσμά 7 (1/3 τρ., 8 ριμπ.), Σταμολάμπρου

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Λύμουρα 11 (1), Κωτούλα 3, Λέξα, Κριμίλη 5 (1), Ταρπάγκου 1, Καρακούλα, Τζέλου, Γκόβαν 7, Τζάκσον 13.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Παντελάκης, δήλωσε μετά το παιχνίδι πως: «Ο ΠΑΟΚ ήταν δεύτερος στο πρωτάθλημα και πάντα τα παιχνίδια εναντίον τέτοιων ομάδων είναι για μας σημαντικά και τα βλέπουμε ως μία πρόκληση. Δίνουμε πάντα το 100% και ήταν ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι στην έδρα μας. Ο κόσμος ήταν δίπλα μας και τον ευχαριστούμε πολύ για αυτό.

Θεωρώ ότι τώρα που έχουμε ένα παιχνίδι την εβδομάδα θα μπορέσουμε να παρουσιαστούμε ακόμα καλύτεροι, αφού θα έχουμε και τον χρόνο να δουλέψουμε περισσότερο. Θα κοιτάξουμε κάποια πράγματα που ενδεχομένως να είμαστε λίγο πίσω και στόχος μας δεν είναι άλλος από το να παραμείνουμε στην κορυφή στην Ελλάδα και να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα και το Κύπελλο».

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου υποστήριξε μετά το παιχνίδι πως: «Σήμερα ήταν μία πολύ καλή εμφάνιση από την μεριά μας. Ο αγώνας είχε ένταση όπως αρμόζει σε ένα ματς Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ και εμείς είμαστε ευχαριστημένοι με την εμφάνισή μας. Δείξαμε χαρακτήρα σε ένα κρίσιμο ματς σαν και αυτό και πιστεύω ότι το σκορ αντιπροσωπεύει και την εικόνα μας στο παρκέ».