Σπόρτιγκ - Ολυμπιακός 56-81: Mε κορυφαία την Σταμολάμπρου

Έχοντας για κορυφαία τη Σταμολάμπρου (20 πόντοι), ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Σπόρτιγκ με 81-56.

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στον Σπόρτιγκ επικρατώντας εκτός έδρας με το ευρύ 81-56 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκες» μετά την ιστορική τους νίκη επί της SopronBasket στην Ευρωλίγκα, κατέκτησαν ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα στο ελληνικό πρωτάθλημα και συνεχίζουν αήττητες σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη πέρασε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, συνέχισε στο ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και στη συνέχεια πάτησε γκάζι και ξέφυγε ακόμα περισσότερο στο σκορ.

Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου με 20 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Άννα Σπυριδοπούλου με 12 πόντους

ΒΡΟΧΗ ΤΡΙΠΟΝΤΩΝ ΣΤΑ ΠΑΤΗΣΙΑ

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον με την Τόμας να πετυχαίνει το 0-3. O Σπόρτιγκ προηγήθηκε με 4-3, αλλά Παυλοπούλου και Σταμάτη με δύο τρίποντα έκαναν το 6-9. Η αρχηγός του Θρύλου πέτυχε δύο ακόμα σουτ από τα 6,75μ για το 6-15, για να την ακολουθήσει η Τόμας με τρίποντο για το +12 (6-18) του Ολυμπιακού, με την ομάδα του Πειραιά να έχει σκοράρει μόνο με τρίποντα.

Ο Σπόρτιγκ έτρεξε ένα 6-0 σερί, η Τζόνσον πέτυχε δύο βολές και το δεκάλεπτο έληξε στο 12-20. Επιστρέφοντας στο ματς, η Τζόνσον σκόραρε για το 14-22, ενώ η Σωτηρίου έδωσε προβάδισμα 11 πόντων στην ομάδα της (14-25).
Το πάρτι από τα 6,75μ συνεχίστηκε για τον Θρύλο με την Σταμολάμπρου να κάνει το 14-28, με την Μάζιτς στη συνέχεια να πετυχαίνει το δίποντο για το 19-30.
Το 9ο τρίποντο του Ολυμπιακού στο ματς ήρθε από την Νικολοπούλου για το 22-33, με τον Θρύλο να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι απέναντι στη ζώνη του Σπόρτιγκ. Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 26-33, αλλά η Τζόνσον με ένα δίποντο έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 26-35.

ΕΠΑΙΞΕ ΚΑΛΗ ΑΜΥΝΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

O Σπορτιγκ πλησίασε τον Ολυμπιακό και με την Φουράκη μείωσε στους δύο πόντους (33-35) στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Το παιχνίδι ήρθε στα ίσα με τον Θρύλο να μην έχει σκοράρει μετά από 4 αγωνιστικά λεπτά. Το ρόδι στην τρίτη περίοδο έσπασε η Τζόνσον για το 35-37, ενώ η Σπυριδοπούλου με γκολ φάουλ έκανε το 35-40. Και πάλι όμως οι γηπεδούχες δεν τα παράτησαν και με ένα ακόμα 6-0 και με την Φουράκη, προηγήθηκαν με 41-40. Από τις βολές η Σπυριδοπούλου ισοφάρισε και με τον ίδιο τρόπο έκανε το 41-43 με 3 λεπτά για το δεκάλεπτο.

Ξανά η Ελληνίδα φόργουορντ σκόραρε για το 41-45 και η Σταμολάμπρου από τα 6,75μ πραγματοποίησε το 41-48. Ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του και μετά από κλέψιμο και λέι απ της Σταμολάμπρου βρέθηκε στο 11 (41-52).

Το σερί του Θρύλου έφτασε στο 14-0 με την Σπυριδοπούλου (41-54) με την Σταμολάμπρου να βάζει ένα ακόμα τρίποντο για το 43-57 που ήταν και το σκορ με οποίοι οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο.
Ο Θρύλος προηγήθηκε με 19 πόντους (43-62) στην αρχή της τέταρτης περιόδου με τον Σπόρτιγκ να μειώνει σε 47-62 και 54-65. Η Κοσμά έβαλε ένα τρίποντο για το 54-68, ο Ολυμπιακός παρέμεινε με το πόδι στο γκάζι και με τη Νικολοπούλου έγινε το 56-71.

Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν τη διαφορά στους 20 πόντους, με την Κοσμά να γράφει το 56-76, με την Ελληνίδα φόργουορντ να πετυχαίνει και το 56-79.
Η Νικολοπούλου με κλέψιμο και λέι απ έκανε το 56-81, σκορ που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 26-35, 43-57, 56-81

Σπόρτιγκ (Σόφτσης): Νίξινα 4, Λιούις 7 (1), Σαλιάι 4, Δανδουλάκη 5, Κριμιζά 8, Ζυκάι, Φουράκη 10, Κουγιανού, Μούρερ 18 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 6 (2/5 τρ.), Μάζιτς 2, Σταμάτη 9 (3/8 τρ. 2 ασ.), Αυτζή, Σπυριδοπούλου 12 (3/8 διπ., 10 ριμπ., 3 ασ.), Παυλοπούλου 3 (1/3 τρ., 5 ασ.), Νικολοπούλου 8 (2/5 τρ., 3 ριμπ., 5 ασ., 3 κλεψ.), Σωτηρίου 4 (6 ριμπ., 2 κλεψ.), Λίτση, Τζόνσον 8 (3/6 διπ., 9 ριμπ., 4 ασ., 2 κλεψ. 1 κοψ.), Κοσμά 9 (3/3 τρ.), Σταμολάμπρου 20 (3/4 διπ., 4/8 τρίπ., 4 ασ., 2 κλεψ.).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς ότι: «Για μας ζητούμενο ήταν να διαχειριστούμε το ρόστερ μας έτσι ώστε να είμαστε φρέσκοι για τη συνέχεια που ακολουθεί. Είμαι ικανοποιημένος από τις αθλήτριές μου και την απόδοσή τους στο ματς με τον Σπόρτιγκ. Παίξαμε καλά, πήραμε μία ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα και παραμένουμε αήττητοι σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις. Τώρα για εμάς ακολουθεί το ταξίδι για την Ρωσία και η αναμέτρηση με την Dynamo Kursk για την Ευρωλίγκα. Δεν έχουμε χρόνο για να ξεκουραστούμε όμως είμαστε έτοιμοι και για αυτήν την πρόκληση».

Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου δήλωσε μετά το ματς ότι: «Ηταν σημαντικό για εμάς ότι κρατήσαμε το αήττητο σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις. Μπήκαμε από την αρχή συγκεντρωμένες στο παιχνίδι, κάναμε ότι έπρεπε και κατακτήσαμε άλλη μία νίκη. Το ματς με τον Σπορτιγκ ήταν ένα καλό τεστ για το επόμενο παιχνίδι, με την DynamoKursk στην Ρωσία».