Πρωτέας-Ολυμπιακός 52-60: Πρώτη «ερυθρόλευκη» νίκη για τη νέα χρονιά

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν με το δεξί την νέα σεζόν περνώντας και από τη Βούλα για την 8η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ Γυναικών, διευρύνοντας το εγχώριο σερί τους στο απίστευτο 92-0!

Την πρώτη νίκη για το 2019 κατέκτησε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Πρωτέα με 60-52, διευρύνοντας έτσι σε 92-0 το νικηφόρο σερί της στην Ελλάδα, σε Α1 και Κύπελλο Ελλάδας!

Οι «νταμπλούχες» δεν ξεκίνησαν καλά το πρώτο δεκάλεπτο μένοντας πίσω στο σκορ με 16-13. Στην δεύτερη περίοδο όμως εμφανίστηκαν συγκεντρωμένες ανέβασαν την απόδοση τους και πέρασαν μπροστά με διψήφια διαφορά.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε κάτι το αξιοσημείωτο μιας και το σύνολο του Γιώργου Παντελάκη είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Με όπλο τους την άμυνα οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Πρώτες σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν οι Τόμας και Σπυριδοπούλου με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 23-33, 40-51, 52-60

Πρωτέας Βούλας (Κονιδάρης): Χατζηβασιλείου 3 (1), Κολλάτου 3, Ντάνου, Αναστασοπούλου 8, Πέρκινς 10, Αλμπάνεζ 20 (1), Ντέλβα 8.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 12 (2/3 τρ.), Μάζιτς 1, Σταμάτη 7 (1/5 τρ.), Αυτζή, Σπυριδοπούλου 12 (4/6 διπ.,1/2 τρ., 3 κλεψ.), Παυλοπούλου 2 (5 ριμπ.), Νικολοπούλου 5 (1/3 τρ.), Σωτηρίου 7 (2/2 διπ., 6 ριμπ., 3 ασ., 2 κλεψ.), Λίτση 2, Τζόνσον 4 (7 ριμπ.), Σταμολάμπρου 8 (1/3 τρ., 5 ριμπ.).