Ο Θρύλος συνέτριψε τον Φάρο και βλέπει Κούπα!

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Φάρο με σκορ 47-80 και την Κυριακη (25/3, 18:30) θα διεκδικήσει το τρίτο σερί Κύπελλο Ελλάδας απέναντι στον ΠΑΟΚ. Ξεχώρισε η Μακόλι (18π, 8ρ).

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε τον δεύτερο ημιτελικό του Final Four στο Κύπελλο Γυναικών ο Ολυμπιακός. Οι "ερυθρόλευκες" δεν άφησαν περιθώρια στον αντίπαλο τους, κυριάρχησαν στο παρκέ, έλεγξαν στο απόλυτο τον ρυθμό και πήραν τη νίκη επί του Φάρου Κερατσινίου με σκορ 47-80. Η ομάδα του Πειραιά έτρεχε σε κάθε ευκαιρία στο ανοιχτό γήπεδο, σκοράροντας συνεχώς σε καταστάσεις fast-break (21 πόντοι στον αιφνιδιασμό) και έστησε.. πάρτι μέσα στην ρακέτα (σημείωσε 32 πόντους), όντας εύστοχη και από την περιφέρεια (7/20-35%).

Την Κυριακή (25/3, 18:30) θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον ΠΑΟΚ, διεκδικώντας το τρίτο συνεχόμενο τρόπαιο του στον θεσμό. Η ομάδα του Ολυμπιακού είχε για πρωταγωνίστρια την εντυπωσιακή Μακόλι, η οποία άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ έχοντας 18 πόντους και 8 ριμπάουντ. Γεμάτη εμφάνιση από την Καλτσίδου με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ήταν πολύτιμη και η συνεισφορά της Άντερσον (15 πόντοι, 2/3 τρίποντα).

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι επέβαλε από το ξεκίνημα τον ρυθμό του, παίρνοντας το προβάδισμα με σορ 1-12 στο 3' με την Άντερσον. Η Τζόνσον για τον Φάρο μείωσε σε 7-14, αλλά οι "ερυθρόλευκες" ήταν ασταμάτητες στο ανοιχτό γήπεδο, σημειώνοντας σερί πόντους στον αιφνιδιασμό, με την πρώτη περίοδο να τις βρίσκει να προηγούνται με 14-26 στο σκορ.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός πάτησε περισσότερο... γκάζι, παίρνοντας "φωτιά" από την περιφέρεια. Με τα τρίποντα από τις Μάλτση και Νικολοπούλου, οι "ερυθρόλευκες" εκτόξευσαν την διαφορά στο +20 (17-37) στο 15'. Η διαφορά πήγε και στο +29 (17-48) με το τρίποντο της Σπυριδοπούλου, με τις "ερυθρόλευκες" να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ, με το πρώτο ημίχρονο να "γράφει" 25-47.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έμεινε για περίπου πέντε λεπτά δίχως σκορ εντός πεδιάς. Στο 23' ο Φάρος μείωσε σε 31-47, αλλά στη συνέχεια η Άντερσον στο 26' ευστόχησε σε τρίποντο (31-51), δίνοντας... ανάσα στις "ερυθρόλευκες'.Η Σταμάτησε ακολούθως βρήκε και πάλι στόχο από την περιφέρεια, με το 36-56 να είναι το σκορ στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να έχει κυριαρχήσει στο παρκέ. Η Χατζηνικολάου εκτόξευσε την διαφορά στο +28 (40-68) στο 33', η Σταμάτη πήγε την διαφορά στο +33 (45-78) στο 39', με τις "ερυθρόλευκες" στο τέλος να παίρνουν τη νίκη-πρόκριση στον τελικό επί του Φάρου με σκορ 47-80.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 25-47, 36-56, 47-80.

Φάρος Κερατσινίου (Λειβάδης): Γκρίτζα 5, Καλογήρου, Παπαμιχαήλ, Μαγκλάρα 12, Κεχαγιά 1, Δίελα, Τζόνσον 9, Αλεξανδρίδου, Γουόκερ 16(1), Γούναρη 4, Καρακασίδου.

Ολυμπιακός (Μίσσας): Μάζιτς 3(1), Σταμάτη 12(2), Χατζηνικολάου 4, Μάλτση 5(1/4τρ, 5ρ, 4ασ), Νικολοπούλου 4, Χαλιβέρα, Σωτηρίου 4, Άντερσον 15(2), Μακόλι 18(8ρ), Σπυριδοπούλου 3(1), Κοσμά, Καλτσίδου 12(8ρ, 5ασ).