Ολυμπιακός-Νίκη Λευκάδας 79-69: Η «ερυθρόλευκη» ποιότητα μίλησε στο τέλος

Οι «ερυθρόλευκες» πάτησαν το γκάζι στην τελευταία περίοδο και πήραν τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στα τρία πρώτα δεκάλεπτα απέναντι στη Νίκη Λευκάδας, όμως η εμπειρία των «ερυθρολεύκων» μίλησε και οι Πειραιώτισσες πήραν ακόμα ροζ φύλλο στην Α1 μπάσκετ γυναικών, διευρύνοντας ακόμα περισσότερο το εντυπωσιακό τους αήττητο.

Οι Σπυριδοπούλου με 14 πόντους και Μάζιτς με 13 ήταν οι κορυφαίες για τον Ολυμπιακό. Για τις «νησιώτισσες» ξεχώρισε η Νάιτ με 15 πόντους.

Οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη τα βρήκαν σκούρα στην πρώτη περίοδο με την Νίκη να προηγείται ακόμα και με 5 πόντους στο 7' (10-15). Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο «ξύπνησαν» και με όπλο την άμυνα αλλά και την «καυτή» Σταμολάμπρου πήγαν τη διαφορά στο +6 (40-34) στο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμα και με +8 (47-39 στο 24'), αλλά οι φιλοξενούμενες δεν παράτησαν το ματς και ισοφάρισαν λίγο αργότερα (51-51). Στην τέταρτη περίοδο, οι ερυθρόλευκες παρατάχθηκαν, έχοντας το προβάδισμα (59-56), και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της Νίκης, έστειλαν τη διαφορά στο +10. Κάπου εκεί τελείωσε και το ματς με τον Ολυμπιακό να παίρνει μια ακόμα νίκη με 79-69.

Δεκάλεπτα: 15-18, 40-34, 59-56, 79-69.