Νίκησε και τον Αθηναϊκό ο Ολυμπιακός με 91-58

Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους καθώς επιβλήθηκαν του Αθηναϊκού με 91-58 για την έκτη αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

Την νίκη με 91-58 πανηγύρισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού στον Βύρωνα απέναντι στον Αθηναϊκό.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στις δύο πρώτες περιόδους, με τις «ερυθρόλευκες» να πατούν γκάζι λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και να ξεφεύγουν με δέκα πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες ανέβασαν και άλλο την απόδοση τους και με όπλο τους την άμυνα ανέβασαν την διαφορά στο συν 17.

Κάπου εκεί η νίκη ήταν εξασφαλισμένη για τον Ολυμπιακό που συνέχισε να αυξάνει και άλλο την διαφορά πετυχαίνοντας την 91η συνεχόμενή του νίκη σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

Οι «ερυθρόλευκες» στρέφουν την προσοχή τους στην αναμέτρηση με την Κάρολο την Τετάρτη(12/12) για την Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 30-40, 39-61, 58-91

Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος): Τζανετάτου 1, Στούπα 2, Δορδοκίδη 1, Τσιάδη 9, Λουκάτου 2, Λέιφιλντ 4, Γιαμπάνη 6, Κόστοβιτς 25, Μακέι 10 (1)

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Μάζιτς 10 (2), Σταμάτη 12 (2), Παυλοπούλου 13 (3), Τόμας 15 (2), Λίτση 4, Νικολοπούλου 5 (1), Σωτηρίου 2, Τζόνσον 8, Κοσμά 12 (2), Σταμολάμπρου 10 (2), Σπυριδοπούλου, Αυτζή