Επιβλητικός ο Ολυμπιακός, 71-61 τον ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη με 71-61 για την τέταρτη αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός για την τέταρτη αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανώτερες καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα παίρνοντας διψήφια διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο το σύνολο του Γιώργου Παντελάκη συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 42-25.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» στην επανάληψη προσπάθησε να μειώσει και να διεκδικήσει την νίκη αλλά ο επιθετικός πλουραλισμός των φιλοξενούμενων του στέρησε το δικαίωμα καθώς η απόσταση παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο με τον Ολυμπιακό να διευρύνει και άλλο το αήττητο σερί του.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Λικέντρα Τζόνσον με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ η Πηνελόπη Παυλοπούλου πρόσθεσε 11 και η Σωτηρίου 10.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 25-42, 40-55, 61-71

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Πολυμένη, Λύμουρα 8(2), Κωτούλα 3 (1), Λέξα, Καρλάφτη 2, Κριμίλη 3, Ταρπάγκου, Καρακούλα 4, Μιχαηλίδου, Γκόβαν 11(1), Τζάκσον 18, Ουίλιαμς 12
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 6, Μάζιτς(5 ριμπ.), Σταμάτη 5, Σπυριδοπούλου 7 (1/1 τρ., 2/2 δίπ), Παυλοπούλου 11, Νικολοπούλου 3, Σωτηρίου 10 (1/2 τρ., 8 ριμπ., 5 κλεψ.), Λίτση, Τζόνσον 16 (7/9 δίπ., 13 ριμπ.), Κοσμά 5 (1/2 τρ.), Σταμολάμπρου 8.