Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 61-45: Με άμυνα μπετόν αρμέ πρωτάθλημα ξανά στον Πειραιά!

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού διατήρησαν τα σκήπτρα τους, κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό καθαρά με 61-45!

Τι κι αν έβγαλε σχεδόν όλο το ματς χωρίς την αρχηγό του, Αγγελική Νικολοπούλου, τι κι αν έλειπε πάλι η Βίτολα, ο Ολυμπιακός τρώγοντας σίδερα στην άμυνα, «τσάκισε» τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ με 61-45 και κάνοντας το 3-2 κατέκτησε πανάξια το πρωτάθλημα στην Α1 γυναικών για 3η συνεχόμενη χρονιά και 8η φορά τα τελευταία 9 χρόνια! Η κυριαρχία των «ερυθρόλευκων» συνεχίζεται!

Όλα τα κορίτσια του Θρύλου έκαναν πραγματική κατάθεση ψυχής, με πρώτες σκόρερ τις Ουίλιαμς, Χριστινάκη, Τόμπιν (MVP των τελικών) και την Καρλάφτη κομβική ξανά. Για τον …φοβισμένο ΠΑΟ ξεχώρισε η Αλέιν.

Η νευρικότητα και η αστοχία κυριάρχησαν στο ξεκίνημα του 5ου τελικού. Το σκορ πήγε χαμηλά, με τις δυο ομάδες ισόπαλες στο 7’ (6-6). Με ένα 6-0 ο Ολυμπιακός έκλεισε μπροστά την α’ περίοδο (12-6), με τον Παναθηναϊκό χωρίς πόντο για σχεδόν 6 λεπτά!

Με τρίποντο της Δίελα στην έναρξη της περιόδου, οι «ερυθρόλευκες» πήγαν στο +9 (15-6). Το άσχημο νέο όμως ήταν ο τραυματισμός στο πόδι της Νικολοπούλου, η οποία αποχώρησε υποβασταζόμενη στα αποδυτήρια για τις πρώτες βοήθειες. Αυτό δεν εμπόδισε τον Ολυμπιακό να κάνει το 17-6, με τον Παναθηναϊκό εκεί να σκοράρει (17-8) ύστερα από 9 λεπτά αφλογιστίας! Οι «ερυθρόλευκες» κράτησαν τον έλεγχο και με τρίποντο της Καρλάφτη, έκαναν νταμπλ-σκορ (22-11). Η Χριστινάκη ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (27-13), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 27-14.

Μοιρασμένο το σκοράρισμα για τον Ολυμπιακό, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που βρήκε σκορ μόνο από τις Τσβίτκοβιτς, Τζόουνς και Αλέιν. Οι «πράσινες» είχαν 1/13 τρίποντα και 11 λάθη.

Άστοχες μπήκαν οι δυο ομάδες και στην επανάληψη, με το πρώτο καλάθι να έρχεται από την Αλέιν στο 23’ (27-16). Χριστινάκη και Τόμπιν απάντησαν, για το 31-19. Η Κολλάτου με τρίποντο διεύρυνε το ερυθρόλευκο προβάδισμα (34-20). Ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να βρει λύσεις και ο Ολυμπιακός έκανε το 38-22! Οι «πράσινες» μείωσαν σε 38-26 και στο 30’ οι γηπεδούχες ήταν μπροστά με 39-26.

Με δυο τρίποντα της Καρλάφτη ο Ολυμπιακός έκανε ονειρεμένο ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο (45-26) και ο τίτλος δεν χανόταν! Ο Παναθηναϊκός πλησίασε σε 47-34 και σε 49-37 στο 36’, με την Σπυριδοπούλου να τραυματίζεται κι εκείνη. Ο ΠΑΟ έκανε το 49-39, αλλά η Ουίλιαμς με μεγάλο τρίποντο έκοψε τη φόρα των αντιπάλων (52-39). Κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με τις «ερυθρόλευκες» να κατακτούν πανηγυρικά το πρωτάθλημα για άλλη μια χρονιά!

Τα δεκάλεπτα: 12-6, 27-14, 39-26, 61-45

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Θεονάς, Τεφτίκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Ουίλιαμς 16(1τρ., 4κλ.), Σπυριδοπούλου (5ρ.), Σύρρα 2, Νικολοπούλου 6, Καρλάφτη 9(3), Δίελα 3(1), Χριστινάκη 11 (8ρ., 3ασ.), Κολλάτου 4(1), Τόμπιν 10 (10ρ., 2κοψ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 8(2τρ., 3κλ.), Καρακασίδου, Παυλοπούλου 2, Τσβίτκοβιτς 7(1τρ., 8ρ.), Σωτηρίου 3, Αλεξανδρή 5(1), Τζόουνς 5 (7ρ., 4ασ.), Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 15 (11ρ., 3ασ.), Χαιριστανίδου.