Ολυμπιακός - Πρωτέας Βούλας 83-66: Ανέβασε στροφές στο β' μέρος και πήρε τη νίκη (pic)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του πολύ καλού Πρωτέα Βούλας με 83-66 - Βραβεύτηκε η Εβίνα Σταμάτη

Για την 14η αγωνιστική της Α1 γυναικών σήμερα, ο Ολυμπιακός ανεβάζοντας στροφές στο β’ μέρος, κέρδισε στο ΣΕΦ 83-66 τον πολύ καλό Πρωτέα Βούλας. Οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 12-1 και είναι πάντα στο κυνήγι του Παναθηναϊκού (13-0).

Ο Ολυμπιακός είδε τον Πρωτέα στο ξεκίνημα να προηγείται με 2-7. Η ομάδα της Βούλας είχε καλύτερο ρυθμό και ανέβασε τη διαφορά στο 6-14. Οι «ερυθρόλευκες» ανασυντάχθηκαν και με τρίποντο της Κολλάτου έκλεισαν μπροστά την α’ περίοδο (18-16). Σκληροτράχηλος ο Πρωτέας προσπέρασε εκ νέου στη β’ περίοδο (24-26), o Ολυμπιακός ξέφυγε με 36-30, για να λήξει το ημίχρονο στο 42-40.

Τα κορίτσια του Θρύλου μπόρεσαν να επιβάλουν την ανωτερότητά τους στην επανάληψη. Οι αθλήτριες του Νίκλα μπήκαν δυνατά και με ένα επιμέρους 18-4 πήγαν στο 60-44. Στο 30’ ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 66-52, έχοντας βάλει τις βάσεις της επικράτησης. Παρά τη φιλότιμη προσπάθεια του Πρωτέα, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στη νίκη με 83-66.

*Πριν από το παιχνίδι ο Ολυμπιακός βράβευσε την Εβίνα Σταμάτη για την τεράστια προσφορά της στην ομάδα!

Α1 γυναικών: «Διπλό» οι Εσπερίδες - Στο φινάλε η Ελευθερία! -Περίπατο με ΠΑΟΚ ο ΠΑΟ - Νίκη ο Εύνικος

Διαιτητές: Φραγκούλη-Χρηστίδης Π.-Ναστούλης

Δεκάλεπτα: 18-16, 42-40, 66-52, 83-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Ουίλιαμς 8, Κυριακούδη, Σπυριδοπούλου 8(2), Σύρρα 5(1), Καμπισιούλη, Νικολοπούλου 12(2), Καρλάφτη, Δίελα, Βίτολα 20, Χριστινάκη 11(1), Κολλάτου 3(1), Τόμπιν 16.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Δεσποτάκης): Σάντερς 12, Μορχάουζ 17(2), Σταμάτη 9(1), Πολυμένη, Ζουρνή, Σακελλαρίου, Αλεξιά 1, Αναστασοπούλου 10, Τζορτζ 15, Τζανετάτου 2.

Δηλώσεις:

Θάνος Νίκλας: «Από την αρχή του έτους, αυτό είναι το τρίτο παιχνίδι που δίνει η ομάδα. Εχουμε χάσει λίγο τον ρυθμό μας, έχουμε επιβαρύνει την προπόνησή μας για να είμαστε φορμαρισμένοι σε συγκεκριμένη περίοδο. Όλα αυτά, σε συνδυασμό και με το ότι ήμασταν άστοχοι στο πρώτο ημίχρονο. Στο πρώτο ημίχρονο, δυσκολευτήκαμε να βρούμε λύσεις, στο δεύτερο άλλαξε η διάθεσή μας στην άμυνα. Καταφέραμε και κρατήσαμε τον Πρωτέα χαμηλά, χτυπήσαμε στην επίθεση, βρήκαμε τις λύσεις και κερδίσαμε. Συγχαρητήρια στα κορίτσια, συνεχίζουμε».