Ο Ολυμπιακός νίκησε τα Καλύβια στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο ελληνικό πρωτάθλημα, καθώς νίκησαν τον ΓΑΣ Καλυβίων με 79-56.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα η ομάδα μπάσκετ γυναικών των "ερυθρολεύκων". Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 79-56 του ΓΑΣ Καλυβίων στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας στην πρεμιέρα του στην Α1 Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν κακή αρχή στο πρώτο δεκάλεπτο, αύξησαν την πίεση τους στη δεύτερη περίοδο και… καθάρισαν το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο με το επιμέρους 22-13 σκορ τους. Πρώτη σκόρερ για τον Θρύλο η Άννα Σπυριδοπούλου με 13 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Μίρνα Μάζιτς με 11 πόντους.

Μετά την επιτυχημένη τους πρεμιέρα, οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδος εδώ και 3 χρόνια σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις, αγωνίζονται την Πέμπτη 1 Νοεμβρίου στην Ουγγαρία με την Sopron Basket στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

ΑΝΕΒΑΣΕ ΡΥΘΜΟΥΣ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας στο παρκέ τις Νικολοπούλου, Τόμας, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον.

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν πρόβλημα στο αμυντικό κομμάτι στα πρώτα λεπτά, ο ΓΑΣ Καλυβίων ήταν ανταγωνιστικός και για αυτό προηγήθηκε με 7-12.

Το τρίποντο της Σωτηρίου έφερε το ματς στο 10-12 και η Μάζιτς αργότερα με έμμεσο τρίποντο πραγματοποίησε το 13-14. Ο Θρύλος επέστρεψε στον πάγκο για το τέλος της περιόδου όντας πίσω με δύο πόντους (15-17).

Οι φιλοξενούμενες πήραν διαφορά 7 πόντων (16-23), με τον Ολυμπιακό πάντως να αντιδράει άμεσα. Ένα δίποντο από την Παυλοπούλου και ένα από την Αυτζή έκαναν το 20-23 και μετά από μία καλή άμυνα, το λέι απ της Σπυριδοπούλου πραγματοποίησε το 22-23.

Επανήλθε στο προβάδισμα η ομάδα του Πειραιά με ένα δίποντο της Τζόνσον (24-23 στο 6:10) και παρέμεινε μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Η Νικολοπούλου πέτυχε το 30-25,η Μάζιτς το 32-27 και η Σπυριδοπούλου το 34-27 με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει ταχύτητα στην αναμέτρηση.

Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν την απόσταση στους 11 πόντους (38-27 με την Τόμας), η Κόνιαλη μείωσε σε 38-30, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το σκορ στο 41-32.

ΕΣΦΙΞΕ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΚΤΟΞΕΥΣΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ

Η αρχή στο δεύτερο ημίχρονο έγινε από την Σωτηρίου, η οποία με τρίποντο έδωσε αέρα 12 πόντων στην ομάδα της (44-32). Τζόνσον και Παυλοπούλου έκαναν το 48-36, με τον Ολυμπιακό πλέον να κυριαρχεί του αντιπάλου του στο παρκέ.

Η άμυνα βοήθησε σε αυτό, η Σπυριδοπούλου πέτυχε το 52-40, η Σταμάτη το 55-40 από τα 6,75μ και η Παυλοπούλου το 57-40 με 3 λεπτά να απομένουν για το δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, είχε συγκέντρωση και με ομαδική δουλειά στο ματς μπήκε στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 63-45.

Ο Θρύλος κράτησε σε αυτά τα επίπεδα τη διαφορά, η Μάζιτς για πρώτη φορά την πήγε στους 20 πόντους (67-47 με 7’03’’ για το τέλος), με τις αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας να οδηγούνται στην 86η νίκη τους σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις. Η Τόμας με δύο βολές έκανε το 71-50, η Κοσμά αμυντικά έκοψε δις τις αντιπάλους της και η Λίτση από τα 6,75μ έδωσε το +23 (75-52) για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκες» τελείωσαν το ματς στο 79-56 και στρέφουν την προσοχή τους στην δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκας με την Sopron Basket στην Ουγγαρία (01/11).

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 41-32, 63-45, 79-56

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 7 (1/2 τριπ., 4 ασ., 3 κλεψ), Μάζιτς 11 (4 ριμπ.), Σταμάτη Ε. 9 (2/3 διπ., 3 ασ., 2 κλεψ.), Αυτζή 2, Σπυριδοπούλου 13 (5/7 διπ., 1/3 τριπ., 6 ριμπ., 2 ασ., 2 κλεψ.), Παυλοπούλου 6 (3 ασ.), Νικολοπούλου 2 (6 ασ., 5 κλεψ.), Σωτηρίου 8 (2/2 τριπ., 3 ριμπ., 2 ασ.), Λίτση 6, Τζόνσον 8 (4 ριμπ., 3 ασ.), Κοσμά 7 (3/3 διπ., 2 κοψ.).

ΓΑΣ Καλυβίων (Αναγνώστου): Αλιξ 12, Ντέιβις 16, Ρεντζεπέρη 3, Κόνιαλη 5 (1), Πολίτη, Μαστρογιαννίδου, Σεμανιάκου 5 (1), Γκιαρόζ 15, Σταμάτη Γ.

*Ο Ολυμπιακός πριν την έναρξη της αναμέτρησης τίμησε την Τάνια Χαλιβέρα για την προσφορά της στην ομάδα τα τρία προηγούμενα χρόνια.